Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Rama paralajmëron sanksione ndërkombëtare ndaj Kosovës

 
   

Në Tiranë, kryeministri Edi Rama paralajmëroi se Kosova rrezikon që, nga momenti në moment, të përballet me sanksione nga bashkësia euroatlantike e cila siç deklaroi “ka vënë gishtin në butonin që do të vërë në lëvizje planin ndaj shtetit që ka krijuar vetë”. Ndërkohë burimet në Bruksel thanë se zyra e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Europian për politikën e jashtme dhe të sigurisë, Josep Borrell, ka hartuar një paketë masash kundër qeverisë së Kosovës që përfshijnë pezullimin e veprimtarive në kuadër të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit dhe të ndihmave financiare. Po ashtu, pjesë e masave të propozuara është edhe anulimi i vizitave të nivelit të lartë përveç atyre që kanë të bëjnë me shtensionimin e situatës në veri të Kosovës.

Deklaratat e kryeministrit Rama u bënë gjatë një konference të jashtëzakonshme të martën në mbrëmje, ku ai njoftoi anulimin e mbledhjes së përbashkët me qeverinë e Kosovës, e parashikuar për nesër në Gjakovë, pasi sipas tij “në kushtet e agravimit me orë, të marrëdhënieve të Kosovës me krejt bashkësnë euroatlantike ky takim nuk mund të mbahet në formatin e parashikuar”. Ai tha se i ka propozuar kryeministrit Albin Kurti të takohen së bashku, po nesër, në Gjakovë, në prani dhe të ministrave të Jashtëm dhe të Mbrojtjes të të dy vendeve, dhe se e ka bërë këtë kërkesë pasi ka folur me Shefin e diplomacisë europiane Borrell.

Kryeministri Rama shpjegoi se nuk ka patur dakortësi nga zoti Kurti për ndryshimin e formatit të mbledhjes mes dy qeverive. “Ka kërkuar që mbledhja të bëhet normalisht dhe pastaj veçmas, të diskutojmë dhe për këtë, por kjo nuk është e mundur se nuk është një moment për të krijuar një pasqyrë të rreme të asaj që në fakt ndodh me realitetin e Kosovës sot”, tha zoti Rama duke shtuar se shpreson që takimi me zotin Kurti të mund të realizohet. “Nëse nuk e shfrytëzojmë dot këtë kohë për një sens të përbashkët mes të gjithëve, kam shumë frikë se plani, që realisht është shumë i rëndë për Kosovën do të vihet në lëvizje”, u shpreh kryeministri Rama duke theksuar dhe një herë se në këtë rast Shqipëria është 100 përqind në linjë me bashkësinë euroatlantike.

Qeveria e Kosovës nuk i komentoi shqetësimet e ngritura nga kryeministri Rama, por tha se takimet dypalëshe do të mund të mbaheshin çdo ditë tjetër.

“Jemi fare afër njëri-tjetrit si vende. Nuk do të ishte hera parë që do të takoheshim brenda ditës. Por, është hera parë që një mbledhje e përbashkët anulohet në mënyrë të njëanshme”, tha në një deklaratë zëdhënësi i qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.