Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Remzi Ejupi: Takimi me Kadarenë pas 11 vitesh

Para më shumë se 11 vitesh dhe me rastin e vizitës së tij të parë në shtetin e pavarur të Republikës së Kosovës, miq nga Prishtina me Luan Mulliqin, atëbotë Drejtor i Galerisë Kombëtare, më thërrasin në telefon në Gjermani posa ishte botuar një nga librat e ri të Ismail Kadaresë – “Pallati i Ëndrrave”, nga Amman Verlag.

Detyra ime nuk ishte e lehtë- librin e posabotuar duhet ta dërgoja në Prishtinë nga një aeroport gjerman…. gjë që arritëm ta bëjmë.

Vetëm katër orë pas telefonatës nga Prishtina, me Fluturim Special “Pallati i Ëndrrave” ishte në duart e Ismail Kadaresë!

Kurrë nuk do ta harroj fjalinë e asaj kohe të Kadaresë: “Sa e shpejtë është Posta Shqiptare”, tha ai.

Sot kur e takoj pas 10 vitesh nuk kam si të mos ndjehem krenar me Krenarinë e Kombit shqiptar dhe

Ambasadorin e Përjetshëm të Kulturës shqiptare, Ismail Kadarenë!