Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Salihaj tregon pse u dënua me 11 vjet nga Serbia në vitin 1981

 
   

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Adem Salihaj i ftuar në emisionin “FAKTE me Adnan MEROVCIN” ka folur për Ferizajn, rezistencën dhe veprimtaritë që u zhvilluan në këtë qytet gjatë dekadës 1989-1999.

Por jo vetëm. Në këtë bashkëbisedim gjithashtu u fol edhe për veprimtarinë e Salihajt ndër vite.

Në vitin 1981, kur po zhvilloheshin demonstratat e studentëve ku me ta u solidarizua edhe i gjithë spektri popullor, ishte edhe Salihaj që iu kishte bashkuar protestuesve të shumtë në numër.

Siç shprehet Salihaj, ai ishte në ballë të demonstratës së 1 prillit të vitit 1081, ku po merrte pjesë si gazetar.

Pas një jave të zhvillimit të demonstratave, në zyrën e tij ku punonte në televizion, ai arrestohet dhe dënohet me 11 vjet burg, prej të cilave i ka mbajtur shtatë vjet.

Për këto shtatë vite ai u transferua në shtatë burgje të ndryshme.

Gjatë këtyre viteve sa ishte i burgosur politik, ai takoi edhe disa figura kyçe të politikës brenda qelive.

 
 
 
 
 

Related posts
Lajme

Gashi për Radoiçiqin: Mund të arrestohet në Serbi dhe përmes Interpolit të transferohet në Kosovë

Lajme

Kimete Berisha: I vdekur duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

“Edhe e pranuat Asociacionin edhe na prishët me amerikanët” – Kërquki gozhdon Mujën e VV’së

Lajme

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset