Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Sulmi i policisë në Kampin e MEK/ Berisha për Fox News: Bastisja ishte një përpjekje për të qetësuar regjimin iranian

 
   

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha, si dhe ish-kryeministri i Shqipërisë, tha për Fox News Digital se nuk kishte “asnjë dyshim” se bastisja ishte një përpjekje për të qetësuar regjimin iranian”.

Në artikullin e lartpërmedur janë cituar edhe shumë figura të larta të politikës amerikane. Ish-Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, emisari i SHBA-së në Iran, përfaqësues të Departamentit të Shtetit, antarë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit amerikan.

Senatori Ted Cruz, R-Texas., shkroi në Twitter: “Thellësisht i shqetësuar që në të gjithë Evropën – dhe veçanërisht tani, në Francë dhe Shqipëri – aleatët tanë po qetësojnë regjimin iranian dhe po godasin disidentët kundër regjimit.”

Prestigjozja amerikane Fox News i ka kushtuar një artikull bastisjes së qeverisë shqiptare në kampin e muxhahedinëve në Manzë që rezultoi në përplasje mes forcave të policisë dhe opozitarëve iranianë. Me artikullin e titulluar “A ishte i lidhur sulmi ndaj grupit opozitar iranian me bisedimet e reja të mundshme bërthamore mes Presidentit Biden dhe Tehranit”, Fox Neës për të analizuar më tej çështjen ka intervistuar figura të larta të politikës amerikane dhe ndërkombëtare si ish-Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, emisarin e SHBA-së në Iran Robert, përfaqësues të Departamentit të Shtetit, antarë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit amerikan. Fox News i ka kushtuar një hapësirë të veçantë intervistës me kreun e Partisë Demokratike dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berisha.Berisha ka deklaruar për gjigantin mediatik se ka kërkuar në seancën parlamentare të pak ditëve më parë, dorëheqjen e Ministrit të brendshëm Bledi Çuçi pasi përplasjet në kampin e MEK sollën vdekjen e një personi dhe plagosjen e 100 të tjerëve.

“Nuk kam asnjë dyshim se bastisja ishte një përpjekje për të qetësuar regjimin iranian. Kam kërkuar në Kuvend që ministri i Brendshëm Bledi Çuçi të japë dorëheqjen sepse një person është vrarë dhe janë plagosur mbi 100 persona”

Përpos bastisjes së policisë në kampin e MEK, Fox News i ka kushtuar vëmendje edhe sanksionimit të ish-kryeministrin Berisha 2021 nga Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbi dyshimet për përfshirje në korrupsion të rëndësishëm. Berisha ka mohuar kategorikisht akuzën për korrupsion.

Kreu i Partisë Demokratike ka deklaruar se informacioni i rremë i ngritur ndaj tij buron nga miliarderi George Soros dhe kryeministri Edi Rama.

Ish-kongresmeni Lee Zeldin duke folur për Fox News akuzoi administratën Biden për ndëshkimin e Berishës sepse ai është aleat i republikanëve dhe kundërshton Sorosin ultra-liberal.