Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Të paktën 42 të vdekur dhe mijëra të zhvendosur në Haiti pas përmbytjeve

Mijëra shtëpi në Haiti janë përmbytur pas shirave të dendur gjatë fundjavës, duke lënë të paktën 42 të vdekur dhe 85 të plagosur.

Sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara, reshjet intensive të shiut shkaktuan vërshimin e disa lumenjve në të gjithë Haitin, të cilat nga ana e tyre shkaktuan përmbytje të shpejta, përmbytje, rrëshqitje gurësh dhe rrëshqitje dheu .

Mbi 13,300 njerëz janë zhvendosur dhe të paktën 11 të tjerë janë shpallur të zhdukur në pesë nga 10 departamentet e Haitit: Perëndimi, Nippes, Juglindja, Veri-Perëndimi dhe Qendra, raporton CNN.

“Qeveria ime, në bashkëpunim me institucionet kombëtare dhe ndërkombëtare, po merr masa urgjente për të përmbushur kërkesat e kohës”, shkroi në Twitter kryeministri Haitian Ariel Henry.

Përmbytjet janë fatkeqësia e fundit që goditi një vend me infrastrukturë tashmë të dobët, i cili është goditur vazhdimisht me dhunë kriminale, trazira politike dhe fatkeqësi natyrore vitet e fundit.