Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Tre anijembytje historike të zbuluara në Mesdhe

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh zbuloi tre anije të mbytura historike gjatë një ekspedite arkeologjike nënujore vitin e kaluar në Detin Mesdhe.

Ekspedita mblodhi gjithashtu imazhe me rezolucion të lartë të tre rrënojave romake të zbuluara fillimisht nga oqeanografi Robert Ballard dhe arkeologia Anna Marguerite McCann në vitet 1980-2000. Gjetjet e studiuesve u prezantuan të enjten gjatë një konference për shtyp të UNESCO-s në Paris, transmeton teve1.info

Njëzet shkencëtarë nga Algjeria, Kroacia, Egjipti, Franca, Italia, Maroku, Spanja dhe Tunizia u nisën me anijen kërkimore franceze Alfred Merlin në një udhëtim 14-ditor midis gushtit dhe shtatorit.

Shkencëtarët kryen ekspeditën e tyre në Mesdhe vitin e kaluar në bordin e anijes kërkimore Alfred Merlin.

Duke përdorur automjete nënujore të operuara nga distanca, të quajtura ROV, studiuesit eksploruan Bankën Skerki të Tunizisë dhe Kanalin Siçilian të Italisë.

Ekipi përdori pajisjet nënujore të hartës dhe imazhit të anijes kërkimore për të kataloguar mbytjet e anijeve, që datojnë nga kohërat e lashta deri në shekullin e 20-të, me hidrolokator.

ROV-të u zhytën në thellësi të paarritshme për njerëzit për të mbledhur imazhe dhe video të rrënojave dhe objekteve të tyre. Një ROV, i quajtur Arthur, ishte në gjendje të arrinte thellësi prej 2,296 deri në 2,952 këmbë (700 deri në 900 metra).

E vendosur përgjatë një rruge shumë të udhëtuar në Mesdhe, Banka Skerki në ngushticën e Siçilisë është një nga zonat detare më të pabesë. Ujërat e tij të cekët kanë një shtrat deti intensivisht shkëmbor, disa prej të cilave janë më pak se 1 metër nën sipërfaqen e ujit.

Karakteristikat e rrezikshme të Skerki Bank kanë shkaktuar mbytje anijesh për më shumë se 3000 vjet, duke fundosur anijet e lashta tregtare si dhe anije gjatë Luftës së Dytë Botërore. Zona është me interes për studiuesit sepse rruga ka shërbyer si një pikë kontakti midis kulturave të shumta që përshkojnë Mesdheun.

Anija e mbytur u zbulua në një thellësi prej rreth 1,350 këmbësh (411 metra) dhe u kap në imazhet sonare.  Studiuesit synojnë të kthehen vitin e ardhshëm me një ROV për të kapur pamjet e rrënojave, raporton CNN.

Një ROV i quajtur Hilarion zbriti nëpër zonën më të rrezikshme të Bankës Skerki të quajtur Keith Reef për të kryer studimin e parë të detajuar të dyshemesë së oqeanit. Në fund të shelfit kontinental tunizian ishin tre anije, të gjitha të panjohura më parë për studiuesit.

Dy nga mbytjet e anijeve ishin të mundshme nga fundi i shekullit të 19-të ose fillimi i shekullit të 20-të, duke përfshirë një “mbytje të madhe metalike të motorizuar” pa gjurmë ngarkese. Në atë rrënim, studiuesit vunë në dukje se davitet, të cilat do të ishin përdorur për të ulur varkat e shpëtimit, ishin të kthyera nga jashtë, që do të thotë se çdo ekuipazh mund të ketë qenë në gjendje të largohej nga anija. Anija e dytë ka të ngjarë të ishte një varkë peshkimi prej druri.

Një nga mbytjet e anijeve në shelfin kontinental tunizian mund të shihet në këtë imazh.

Një anije e tretë e mbytur ka të ngjarë të ishte një anije tregtare që lundroi midis shekullit të parë para Krishtit dhe shekullit të dytë. ROV dalloi artefakte që dukej se ishin amfora, ose kavanoza të gjatë, me dy doreza me qafë të ngushtë, të përdorur nga grekët dhe romakët, ndoshta për të ruajtur verën.

Ekipi shpreson që duke kërkuar nëpër arkiva mund të zbulojë emrat individualë të anijeve që u mbytën pasi asnjëra prej tyre nuk ishte lehtësisht e identifikueshme.

Ndërkohë, eksplorimi përgjatë shelfit kontinental italian rishikoi tre anije të mbytura romake që datojnë midis shekullit të parë para Krishtit dhe shekullit të parë, duke përfshirë dy anije tregtare dhe një anije mallrash. Të tre objektet e ndotura në fund të detit, duke përfshirë amfora, qeramikë, materiale ndërtimi, kana, tenxhere dhe llamba.

Artikujt ka të ngjarë të ishin pjesë e tregtisë midis kulturave që përshkuan Mesdheun mijëra vjet më parë.

Anijet romake në shelfin kontinental italian përfshinin kavanoza të trajtuara të quajtura amfora.

“Ne do të shkruajmë një faqe të re në historinë e tregtisë,” tha Barbara Davidde, arkeologe nënujore dhe drejtore për mbikëqyrjen kombëtare për trashëgiminë kulturore nënujore në Itali. “Falë analizës së ngarkesës, ne mund të studiojmë marrëdhëniet midis vendeve në Mesdhe dhe tregtisë detare që lidhnin pjesë të ndryshme të Mesdheut.

Anijet e mbytura dhe artefaktet e tyre çuditërisht mbetën kryesisht të patrazuara që kur u zbuluan midis 1988 dhe 2000.

Mbeturinat ishin fillimisht jashtë ujërave territoriale, që do të thotë se objektet e tyre ishin objektiva të lehta për grabitje. Tani, zonat përreth rrënojave do të mbrohen sipas Konventës së UNESCO-s të vitit 2001 për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore Nënujore.

Qeramikat u gjetën të shpërndara në fund të detit nga një anije e lashtë romake.

Përcaktimi do të lejojë hartimin më të saktë të mbytjeve të anijeve dhe përcaktimin e zonave mbrojtëse.

“Ne e njohim potencialin e madh dhe rëndësinë e trashëgimisë kulturore nënujore,” tha Lazare Eloundou Assomo, drejtor i Qendrës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

“UNESCO është angazhuar në mënyrë aktive për të mbështetur misionet arkeologjike nënujore të këtij lloji në të gjithë globin. Siç e dini, Mesdheu me historinë e tij shumë të pasur, dhe mbytjet e panumërta të anijeve dhe sitet arkeologjike të tij ofrojnë një skenë unike dhe magjepsëse për ekspedita të tilla. Dhe shpresoj se do të ketë shumë të tjera në të ardhmen që do të na bashkojnë.”