Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Ukraina akuzon një agjent të dyshuar rus për përfshirje në sulmin në Kramatorsk

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se një agjent i dyshuar rus, i përfshirë në sulmin vdekjeprurës në qytetin e Kramatorskut, do të akuzohet për tradhti.

Ata që e ndihmojnë Rusinë të shkatërrojë jetë, e meritojnë “dënimin maksimal”, tha Zelensky.

Ai nuk identifikoi personin që është arrestuar për këtë sulm, por Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU), tha më herët se i dyshuari, banor i Kramatorskut, dërgoi një video të restorantit tek ushtria ruse, disa orë përpara se të sulmohej.

Dymbëdhjetë persona, përfshirë tre adoleshentë, u vranë në sulmin me raketa të martën në një restorant.

Së paku 60 persona u plagosën po ashtu në sulm.

Kramatorsk është një qytet i madh në rajonin lindor ukrainas të Donjeckut, ku gjendet selia rajonale e ushtrisë ukrainase. Ky qytet ka gjasa të jetë një objektiv kyç për çdo avancim të trupave ruse drejt perëndimit. Edhe më herët qyteti ka qenë cak i sulmeve të shpeshta ruse

Në përgjigje të reagimeve pas këtij sulmi, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, pretendoi se Rusia kryen sulme “që në një mënyrë apo tjetër janë të lidhura me strukturat ushtarake”.

Moska vazhdimisht mohon se granaton zonat e banuara me civilë në Ukrainë, pavarësisht provave që dëshmojnë të kundërtën./relRelated posts
Lajme

Kimete Berisha: I vdekuri duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

Gashi për Radoiçiqin: Mund të arrestohet në Serbi dhe përmes Interpolit të transferohet në Kosovë

Lajme

Kimete Berisha: I vdekur duhet të lihet i qetë, së paku 40-të ditë

Lajme

“Edhe e pranuat Asociacionin edhe na prishët me amerikanët” – Kërquki gozhdon Mujën e VV’së