Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Video/ Lumi në Itali shpërthen argjinaturën, mbulon qytetin me ujë e baltë

BBC ka publikuar një video ku shihet se lumi në një qytet të Italisë ka shpërthyer argjinaturën dhe ka mbuluar vendin me ujë dhe baltë. Në video shfaqen momentet e tmerrit dhe njerëzit që vrapojnë të panikosur pa kuptuar se çfarë po ndodhte.

Sipas BBC, më shumë se 100 njerëz janë evokuar pasi lumi Merdovine shpërtheu duke mbuluar qytetin e Bardonecchia në baltë të dendur. Përmbytja ka të ngjarë të jetë shkaktuar kur shiu i dendur shkaktoi vërshimin e një përroi malor, duke çuar në një rrëshqitje dheu.

Nuk kishte të vdekur apo të zhdukur, megjithatë dëmet në qytet ishin të konsiderueshme. Dhe 120 familje kanë mbetur të pastreha.

Related posts
Lajme

​Një metër dru po shitet deri në 65 euro, qytetarët ankohen për çmimin dhe mashtrimet në matje

Lajme

Osmani dhe Taha flasin për njohjen e Kosovës nga shtetet e OIC-së

Lajme

Tensione në kufirin Liban-Izrael: Sulme me bomba tymuese

Lajme

Gërvalla takon kryediplomatin Gerapetritis: Greqia është aktor kryesor në rajonin tonë