Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Wagner tërhiqet nga qytetet ruse, por çfarë pritet të ndodhë më pas

Trupat Wagner kanë filluar të largohen nga qyteti i Rostov-on-Don, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass. Katër kamionë kamionë janë larguar, por tanket dhe pajisjet e tjera të rënda kanë mbetur ende në qytet, njofton media ruse.

Për pjesën më të madhe të ditës së sotme, qyteti jugor rus ishte në qendër të “marrëveshjes” së Wagner. Mercenarët e Wagner hynë në qytet në orët e para të së shtunës dhe thuhet se morën komandën ushtarake rajonale.

John Herbst, një ish-ambasador i SHBA-së në Ukrainë, thotë se është e vështirë të imagjinohet se kriza në Rusi do të ndalet tani.

Në një prononcim për BBC ai tha se nuk është e qartë se çfarë do të ndodhë më pas, por është i bindur se Prigozhin nuk do t’i nënshtrohet kontrollit të Ministrisë së Mbrojtjes.

“Ky moment mund të shënojë një pauzë përpara një përplasjeje armësh”, thotë Herbst.

Ose ndoshta Putini do të ishte i gatshëm të tërhiqej nga deklaratat e tij dhe të mbante masa paraprake, thotë ai.

Sido që të jetë, Perëndimi duhet “të shikojë me kujdes dhe të mos thotë asgjë”, shtoi ish-ambasadori.