Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lifestyle

A kalben shpejt luleshtrydhet? Ja si mund t’i mbani të freskëta për tre javë

Ju duhet të keni vënë re se sa shpejt luleshtrydhet mund të prishen pasi t’i blini. Megjithatë, ekziston një truk që do t’ju ndihmojë të zgjasni freskinë e tyre dhe gjithçka që ju nevojitet është uthulla e bardhë.

Autorët Ariel Klein dhe Samantha Leffler nga Real Simple zbuluan këtë truk që mund t’i mbajë luleshtrydhet të freskëta deri në tre javë.

Përzieni uthullën e bardhë me ujë në një raport 1:3 dhe thithni luleshtrydhet për disa minuta. Pas kësaj, thajini butësisht dhe ruajini në një enë hermetike në frigorifer.

Uthulla e bardhë është një ruajtës popullor falë “acidit acetik” të saj – substanca që i jep uthullës erën e saj polarizuese dhe të mprehtë. Kur frutat dhe perimet e tjera shtohen në të, aciditeti i tyre gjithashtu rritet dhe çdo mikroorganizëm i mbetur vritet gjatë procesit.

Uthulla e bardhë vepron duke rritur aciditetin e frutave, gjë që parandalon rritjen e mykut dhe zgjat freskinë. Nëse uthulla nuk është për shijen tuaj, thjesht mund të ngrini luleshtrydhet.

Ato mund të ruhen në frigorifer deri në 10 deri në 12 muaj dhe të shkrihen shpejt në ujë të ftohtë. Në këtë mënyrë, ju do të keni gjithmonë luleshtrydhe të freskëta për smoothie ose si shtesë në kos ose drithëra.