Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Abdixhiku e quan Kurtin populist: Koha po na ikën, njerëzit po na largohen

 
   

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka shfrytëzuar një vizitë në Komunën e Vitisë për të shtuar kritikat e tij kundër qeverisë së kryeministrit Albin Kurti.

Në një postim në Facebook, ai e ka etiketuar qeverinë si populiste dhe ka bërë thirrje për mobilizim partiak në prag të vitit zgjedhor.

“Gjatë qëndrimit tim sonte në Viti, u takova me strukturat udhëheqëse të degës sonë lokale, duke shpërndarë kërkesën për një mobilizim të gjerë partiak dhe duke prezantuar planet tona për periudhën zgjedhore që po afrohet,” shkroi Abdixhiku.

Teksa po hyjmë në vitin e katërt të një qeverisjeje që ka menaxhuar 12 miliardë euro, Abdixhiku argumenton se është duke u bërë gjithnjë e më e qartë për qytetarët se qeveria aktuale nuk do të sjellë ndonjëherë “shenjat e mëdha, ndryshimet thelbësore apo projektet zhvillimore” që u janë premtuar.

“Për popullistët, zhvillimi i vërtetë është i vështirë,” shtoi ai, duke sugjeruar se qeveria e tanishme është më e fokusuar në politika simbolike që prodhojnë zhurmë por jo rezultate afatgjata në ekonomi, infrastrukturë, arsim ose shëndetësi.

“Koha po na ikën, njerëzit po na largohen, gjersa vendi mbetet peng kolektiv i popullizmit simbolik.” Duke u kundërvënë kësaj gjendjeje, ai theksoi.

“Rruga e Re është zgjidhja! Le të flasim për zhvillim!”

Kryetari i LDK-së shpreh gatishmërinë e partisë për të qëndruar pranë çdo qyteti dhe fshati për të përhapur “mesazhin tonë të qartë.”

Ai përfundon duke theksuar se strukturat e LDK-së janë të gatshme për sfidat që i presin dhe se partia është e gatshme për të ndryshuar kursin e politikës në Kosovë.