Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Çfarë mund të ju ndihmojë në përmirësimin e disponimit

Pas lodhjes dhe nëse ndiheni të rraskapitur, ekzistojnë disa ndryshimet të vogla në rutinën tuaj të cilat mund të bëjnë ndryshime të mëdha tek ju.

Kur zgjoheni dhe jeni të lodhur, niveli I energjisë tuaj mund të jetë jashtë nivelit andaj sipas Dr. Alfred Tallia krejt kjo ka një shpjegim ku disa ndryshime të vogla në stilin e jetës tuaj të përditshme që mund të bëjnë dallimin .

Sipas kërkimeve gjatë zakonet e mëposhtme janw tejet efektive në rritjen e energjisw dhe humorit tuaj.

Efekti i parë dhe i drejtpërdrejt në disponimin dhe gjendjen tonë emocioanle është Stresi kjo mund t’ju bëjë të ndiheni më pak të gjallë dhe ka efekte të rëndësishme në shëndetin mendor.

Andaj për të përballuar këtë ju duhet të shtoni në rutinën tuaj të përditshme meditimin ose disa minuta ushtrime që mund të rikthen energjinë tuaj të humbur.

Patjetër edhe të merresh me gjërat që ju pëlqejnë si leximi i ndonjë libri apo vallëzimi.

Konsumimi i kafeinës po ashtu ndikon në cilësinë e gjumit dhe rrjedhimisht kjo bënë që energjia gjatë ditës të mos jetë në maksimum.

Duhet të konsumohet në dozë të normales apo të kufizohet që të mos ketë ndikim në energjinë.

Ekspertët rekomandojnë që të përpiqeni ta reduktoni gradualisht.

Aktiviteti fizik është po ashtu një element shumë i rëndësishëm i cili kontribon në rritjen e ndjeshëm të energjisë.

Nuk keni nevojë të bëni stërvitje të tepruar, edhe pesë minuta nga koha juaj mjaftojnë për të rifituar energjinë dhe vitalitetin e humbur.

Dehidratimi si një faktor i rëndësishmen i cili shpesh dobëson trupin tuaj.

Përgjatë aktivitetit fizikë trupi ynë humb ujë duke u djersitur, andaj duhet ta keni në kontroll edhe konsumimin e ujit.

Është e rëndësishme ta zëvendësoni atë për të shmangur dehidratimin, sepse kur jeni të dehidratuar, jeni në një rrezik më të lartë të lëndimit dhe performanca juaj mund të ulet.

Mundësia që të kemi po ashtu një gjumë të rehatshëm është edhe shkurtimi i kohës para televizionit apo telefonit.

Një pjesë tjetër e rëndësishme sipas ekspertëve është ushqimi të cili vendosni ta konsumoni, anashkalimi i vakteve asnjëherë nuk është ide e mirë./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme: