Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Çfarë po ndodh në Rusi?

Gjërat janë duke u zhvilluar me shpejtësi në Rusi.

Sot, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka quajtur sfidën e forcave mercenare Wagner “tradhti të lartë” dhe “thikë pas shpine”. Ai bëri thirrje për unitet dhe tha se autoritetet po veprojnë shpejt për të kontrolluar situatën, raporton teve1.info/

“Të gjithë ata që përgatitën rebelimin do të vuajnë dënimin e pashmangshëm. Forcat e armatosura dhe agjencitë e tjera qeveritare kanë marrë urdhrat e nevojshëm. E gjithë makina ushtarake, ekonomike dhe informative e Perëndimit është drejtuar kundër nesh”, tha Putin në një fjalim televiziv drejtuar kombit.

A është ky një grusht shteti?

Yevgeny Prigozhin, pronar i kontraktorit ushtarak privat “Wagner”, përmes një mesazhi të publikuar në mëngjesin e sotëm ka thënë se do të marshojnë në kryeqytet nëse figurat kryesore ushtarake nuk takohen me të.

Ai i është përgjigjur Putinit duke thënë se trupat e tij nuk po kryenin tradhti, por përkundrazi ishin patriotë që luftonin për të ardhmen e atdheut.

Prigozhin ka thënë se pjesëtarët e grupit të tij mercenar Wagner, janë të gatshëm të vdesin në aksionin e tij kundër ushtrisë ruse.

“Të gjithë prej neve jemi të gatshëm të vdesim. Të gjithë 25.000 mijë pjesëtarët dhe më pas 25.000 të tjerë. Për tradhtinë e atdheut, presidenti gaboi thellë. Ne jemi patriotë të atdheut tonë, kemi luftuar dhe po luftojmë tani. Dhe askush nuk do të pranojë fajin tonë, siç kërkohet nga presidenti i FSB-së (shërbimi i sigurisë ruse) apo dikush tjetër. Sepse, ne nuk duam që vendi ynë të jetojë më në korrupsion, gënjeshtra dhe burokraci”, tha ai.

Prigozhin tha se qëllimi i tij ishte të ndëshkonte ministrin e Mbrojtjes Sergei Shogun pasi forcat qeveritare ruse sulmuan kampet në terren të Wagner në Ukrainë me raketa, helikopterë dhe artileri.

Një nga zhvillimet kryesore të kësaj historie janë rebelët mercenar, të cilët thonë se kanë marrë kontrollin e qytetit kyç rus të Rostov-on-Don, pranë kufirit me Ukrainën.

Burimet e BBC-së thonë se forcat Wagner tani kanë kapur objekte ushtarake në një qytet të dytë – Voronezh, i cili është në gjysmë të rrugës midis Rostov-on-Don dhe Moskës.

Një hartë që tregon zonën e Ukrainës dhe Rusisë, me Rostov-on-Don, Voronezh dhe MoskëNjë hartë që tregon zonën e Ukrainës dhe Rusisë, me Rostov-on-Don, Voronezh dhe MoskëNjë hartë që tregon zonën e Ukrainës dhe Rusisë, me Rostov-on-Don, Voronezh dhe MoskëNjë hartë që tregon zonën e Ukrainës dhe Rusisë, me Rostov-on-Don, Voronezh dhe MoskëNjë hartë që tregon zonën e Ukrainës dhe Rusisë, me Rostov-on-Don, Voronezh dhe Moskë

Rebelimi duhet të shtypet, thotë udhëheqësi çeçen Kadyrov

Në anën tjetër, udhëheqësi çeçen, Ramzan Kadyrov, mbështet çdo fjalë të presidentit rus.

“U bëj thirrje luftëtarëve – patriotëve të atdheut tonë. Mos u dorëzoni para provokimeve. Çfarëdo qëllimi që ju jepet, çfarëdo premtimi që ju bëhet, siguria e shtetit tonë dhe kohezioni i shoqërisë ruse janë gjëja më e rëndësishme për momentin. Rebelimi duhet të shtypet dhe nëse kjo kërkon masa të ashpra, atëherë ne jemi gati!”, tha Kadyrov në një postim në Telegram.

Zelensky: Dobësia e Rusisë është e dukshme

Me këto ngjarje që po zhvillohen në Rusi ka reaguar edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, duke thënë se rebelimi i Wagnerit tregoi dobësi në shkallë të plotë në vend.

“Rusia përdori propagandën për të maskuar dobësinë e saj dhe marrëzinë e qeverisë së saj. Dhe tani ka aq shumë kaos sa asnjë gënjeshtër nuk mund ta fshehë atë. Dhe e gjithë kjo është një person… edhe pse ai nuk është në gjendje të çojë në asgjë tjetër. Dobësia e Rusisë është e dukshme”, ka shkruar ai në Telegram.

Ndërkaq, lidhur me situatën e krijuar në Rusi ka filluar të përgjigjet edhe komuniteti ndërkombëtar. Raportohet se disa vende që kufizojnë Rusinë po ndërtojnë sigurinë, ndërsa NATO thotë se po monitoron situatën nga afër./teve1.info/

Tags: