Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Shëndetësia

Cilat kanë qenë simptomat më të shpeshta të gripit sezonal gjatë këtij viti? – Tregon mjekja në studio

Specialistja e mjekësisë familjar, Ruke Desku, ishte e ftuar në emisionin e mëngjesit ALARM në ATV, e cila foli kryesisht për shqetësimet me gripat sezonale të pacientëve kosovarë.

Ajo tha se për dallim me vitet e tjera, ky vit ka qenë më i qetë sa i përket gripave sezonale në vend.

“Kryesisht ka qenë e qetë, ndoshta viteve tjera jemi mësu të kemi epidemi të ndryshme, kemi qenë shumë më të ngarkuara me punë, kjo sezonë ka qenë më e qetë. Edhe pse kohëve të fundit paraqiten raste sporadike të gripave, por nuk mund të themi se është pandemi”, tha specialistja e mjekësisë familjare, Ruke Desku.

Ajo tha se gripet e këtij sezoni kanë qenë kryesisht me temperaturë, dhimbje fyti, kollitje, dhimbje trupi, kokë dhembje, zakonisht simptoma të gripit. /atvlive.tv

Bisedën e plotë të specialistes së mjekësisë familjare, Ruke Desku, e gjeni në videon më poshtë:Related posts
Shëndetësia

​Dita Botërore kundër Tërbimit

Shëndetësia

Sa vezë mund të hani gjatë javës për shëndetin e organizmit?

Shëndetësia

Sa vezë mund të hani në një javë për shëndetin e organizmit

Shëndetësia

Ankthi i mëngjesit, pse ndodh dhe si ta menaxhojmë atë?