Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lifestyle

Disa nga ëmbëlsirat më të famshme në mbarë botën

Nga ushqimet e fëmijërisë deri te recetat e preferuara të gjyshërve, ushqimet e dashura janë thellësisht personale. Kjo duket veçanërisht e vërtetë për ëmbëlsirat. Megjithatë, me gjithë nostalgjinë e ëmbëlsirave, disa ëmbëlsira ngrihen mbi shijet lokale.

Shkoni në çdo vend për të gjetur feta të buta tiramizu italiane në menutë e kafeneve ose nuhasni aromën kremoze të dant tats të Hong Kongut në qytetet në mbarë botën. Dhe ashtu si dan tats, shumë nga këto receta nuk janë fare ëmbëlsira – torta me vezë hahet më shpesh si një rostiçeri pasdite.

Ideja për të shërbyer një ëmbëlsirë në fund të një vakti të gatuar është relativisht e kohëve të fundit. Në disa destinacione, përfshirë Afrikën dhe Azinë, ëmbëlsirat janë një import i huaj.

Por me ushqimin, si gjuha apo kultura, përcaktimi i asaj që është “e huaj” është i komplikuar. Tiramisú mbështetet te çokollata , kafeja dhe sheqeri që mbërriti në Itali përmes tregtisë globale, ndërsa ëmbëlsira më ikonike e Hong Kongut i ka rrënjët në Portugali .

Kjo listë përzien personalen me diçka më tërheqëse. Është fryti i nëntë viteve të mia në kuzhinën e ëmbëlsirave, kur udhëtova për të eksploruar shije të reja kudo. Sipas rendit alfabetik, këtu janë disa nga ëmbëlsirat më të mira në mbarë botën:

Alfajores, Amerika e Jugut

Hyni në një furrë buke të lagjes nga Argjentina në Peru dhe ka të ngjarë të gjeni këto biskota të buta e të mbushura të grumbulluara lart pas banakut. Kafshimi i thërrmueshëm i brumit të shkurtër i jep vendin një shtrese të ëmbël dulce de leche, një karamele si karamel, e bërë duke gatuar butësisht qumështin e ëmbël derisa të kthehet në një ëmbëlsirë të pasur dhe të butë.

Thjeshtësia e biskotave ka rezultuar të jetë baza e përsosur për kuzhinierët krijues në të gjithë Amerikën Latine. Provoni versionet që janë të zhytura në çokollatë të zezë, të veshura me një shtresë të ëmbël çokollate të bardhë, të mbështjellë me kokos dhe të veshur me erëza, ose zgjidhni klasiken – është ndër ushqimet më ngushëlluese në botë.

Apfelstrudel, Austri

Për një mësim me miell në mrekullitë arkitekturore të glutenit, rrihni një tufë brumi tradicional strudel. Gjëja e vërtetë është shtrirë – jo e mbështjellë – në një fletë të hollë të pabesueshme; sipas legjendës, ajo duhet të jetë mjaft transparente për të lexuar një gazetë.

Pasi të zgjerohet, brumi delikat mbështillet rreth një mbushjeje të ëmbël molle që është pasuruar me thërrime buke të skuqura me gjalpë, rrush të thatë dhe ndonjëherë arra. Rezultati i shijshëm mund të gjendet në dyqanet e ëmbëlsirave në mbarë botën, megjithëse Vjena ofron përvojën klasike.

Bakllava, Turqi

Dhjetra shtresa delikate shkrihen në një kafshim të vetëm të butë në këtë ëmbëlsirë me shurup, e cila është ndër trashëgimitë më të ëmbla të Perandorisë Osmane. Ndërsa mbetet një trajtim i kërkuar përmes Levantit, Ballkanit, Kaukazit dhe Afrikës së Veriut – rajone që dikur sundoheshin nga Kostandinopoja – shtëpia shpirtërore e bakllavasë është padyshim vendi i sotëm i Turqisë .

Atje, pastiçeritë shërbejnë tabaka të shkëlqyera të prera në diamante, të mbushura me arra të bluara dhe të pikuara me shurup me mjaltë. Kjo është vetëm ëmbëlsira më e famshme e perandorisë otomane të njomura me shurup, por është tërhequr në qendër të vëmendjes për një arsye të mirë. Me një listë të thjeshtë përbërësish dhe variacione të pafundme, ajo renditet lehtësisht në mesin e ëmbëlsirave më joshëse në botë.

Torta e pyllit të zi, Gjermani

Së bashku me përrallat dhe kështjellat në majë malesh, rajoni i Pyllit të Zi të Gjermanisë njihet si emri – nëse jo origjina – i tortës më të shijshme të vendit. Rrumbullakët e errët të tortës me çokollatë lyhen me një shurup qershie të spërkatur me kirschwasser, një raki vishnje, dhe më pas vendosen sipër një baze të hollë çokollate me shtresa të thella kremi pana dhe qershi të freskëta.

Nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, e gjithë gjëja lyhet me më shumë krem, pluhurohet me çokollatë të rruar dhe lyhet me qershi. Torta që rezulton është një ëmbëlsirë e ëmbël ëndrrash që është ylli i kutive të pastiçerive në Gjermani, ku njihet si Schwarzwälder Kirschtorte.

Borma, Lindja e Mesme dhe Turqia

Fijet e brumit të freskët dhe të artë knafe mbështillen rreth një mbushjeje të pasur me arra në këtë ëmbëlsirë të ëmbël, e cila është një e afërm elegante dhe aromatike e bakllavasë. Ndryshe nga bakllavaja, borma shpesh skuqet, duke shtuar një infuzion shtesë shije dhe një strukturë të freskët që qëndron në një banjë me sheqer në shurup me aromë.

Dhe ndërsa bakllavaja fsheh mbushjen e saj brenda një shtrese modeste brumi filo, borma rrotullohet dhe pritet në feta, duke treguar një seksion kryq me fëstëkë shumëngjyrësh, arra pishe të zbehta ose arra. Ky prezantim tërheqës e bën bormën veçanërisht të popullarizuar si dhuratë. Pastiçeritë në Lindjen e Mesme dhe Turqinë tundojnë kalimtarët me pirgje bormash.

Brownies, Shtetet e Bashkuara

Fudgy apo ëmbëlsirë? Copë qoshe apo fetë nga mesi? Adhuruesit e kësaj ëmbëlsie të dashur amerikane me siguri do të kenë një ide për mënyrën më të mirë – dhe më të keqe – për të bërë një brownie. Një nga recetat më të hershme u shfaq në “Boston Cooking School Cook Book” të Fannie Farmer të vitit 1906, duke përdorur çokollatën e pa ëmbëlsuar që i jep kafeve një teksturë të ndyrë.

Në më shumë se një shekull të bërjes së brownie-ve, ato janë bërë një ushqim kryesor, bazë për patatet dhe një aromë serioze akulloreje që krijon varësi.

Edhe Katharine Hepburn kishte një mendim se si t’i piqte ato, dhe një histori e vjetër thotë se aktorja dikur dha këshillën e mëposhtme: “Mos u lini kurrë, ji vetvetja dhe mos hidhni shumë miell në brownies tuaj”.

Buns kardamom, Suedi

4 tetori mund të jetë Dita e simiteve me kanellë në kalendarin suedez, por shumë adhurues të simiteve këmbëngulin që versioni aromatik i kardamonit tejkalon hijeshitë më të forta të kanellës. Një nga simitet e një familjeje me simite vetebullare ose gruri, simitet me kardamom shijohen më së miri si pjesë e fikës, pushimit të kafesë që vjen dy herë në ditë në shumë vende pune suedeze.

Ndërsa një simite e sapopjekur me kardamom është një kënaqësi e paharrueshme, është gjithashtu një e thjeshtë dhe ngushëlluese. Në një recetë klasike nga autorja Johanna Kindvall , farat e grimcuara të kardamonit përzihen në brumë të pasuruar lehtë, të thartë, më pas rrotullohen me një shtresë të ëmbël sheqeri dhe erëzash.

Për fikën perfekte, rrihni një tufë simite me kardamom, pini kafe të fortë dhe telefononi një mik, pasi pushimi ikonik i kafesë suedeze ka të bëjë sa me të folur aq edhe me ëmbëlsira.