Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Dodë Gjergji: Nënë Tereza është pasuruar shpirtërisht derisa ka ndihmuar njerëzit e varfër

 
   

Është kremtuar në Prishtinë mesha solemne e ditës së festës së Shën Terezës, në të cilën u kujtuan veprat e humanistes shqiptare.

Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji, dha mesazhe për paqe derisa përmendi kontributin e Nënë Terezës për të ndihmuar njerëzit e varfër.

Ai e quajti atë “Nëna e botës”.

“Nënë Tereza në gjithë jetën e saj është përpjekur që të jetë e përvuajtur deri sa i ka dhënë një gotë ujë të varfëritë atë gjë e ka bërë me përvujtërinë më të madhe të njeriut… Ajo u bë zëri më i famshëm dhe më i fuqishëm në shekullin XX, pse, sepse nuk pati frikë se do ta gjykonin të tjerët as se do të humbtë mbështetjen, se nuk do të merrte ndonjë ‘like’ siç e quajmë tani, ajo thjeshte vazhdojë t’i këndonte himnin e dashurisë me poemën e dashurisë që kishte mësuar nga libri i shenjtë. E gëzimin e zemrës së saj, lumturinë e gëzimit të vet e shprehte me këto fjalë të bukura lum ata që janë të varfër në shpirt, ose i dëshmonte ato fjalë të bukura nëse i jep një gotë ujë atyre, të vegjëlve me ke dhënë mua dhe ishte e bindur se çdo vepër e saj ishte për Krishtin, dhe çdo buzëqeshje e të varfërve është dhuratë për të” tha Dodë Gjergji.

Po ashtu, Dodë Gjergji u shpreh se kërkesa e Nënës Terezës ishte lutja për njerëzit e varfër edhe kur ajo nuk është më.

“Ajo kishte vetëm një kërkesë, ‘lutuni për fukaratë e mi, e le të lutemi ne bashkë me të për të gjithë të varfëritë e botës, për të gjithë njerëzit që kanë nevojë për një gotë ujë e nuk ka kush ju jep, që kanë nevojë për një copë bukë e nuk e gjejnë , që kanë nevojë për pak dashuri e nuk e kanë, që kanë nevojë për mua e unë i braktisë” shtoi Gjergji.

5 shtatori shënon ditën e shenjtërimit të Nënë Terezës misioni i së cilës ishte jeta në shërbim të të tjerëve.

Shtatë vjet më parë Papa Françesku vendosë të shenjtërojë murgeshën katolike me prejardhje shqiptare.