Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Shëndetësia

Gabimet që bëjmë kur trajtojmë vetë sinusin

Kur fillon sezoni i të ftohtit dhe gripit, është e zakonshme që të rriturit dhe fëmijët të zhvillojnë inflamacion në sinus, një gjendje e njohur si sinusit. Shpesh zgjohemi me hundë të mbytura ose probleme me kullimin e sinuseve kur temperatura bie. Për fat të mirë, ka ilaçe të mira shtëpiake që si të rriturit ashtu edhe fëmijët mund t’i provojnë kur sinusiti godet. Megjithatë, disa medikamente të zakonshme duhet të shmangen, ndërsa të tjerët duhet të përdoren me kujdes.

Çfarë e shkakton sinusitin? 

Problemet e sinusit ndodhin kur mukoza e hundës inflamohet, shpesh duke rritur prodhimin e mukusit dhe duke bllokuar rrugët natyrore të sinuseve. Zgavrat e sinusit mund të infektohen nëse nuk drenohen siç duhet. Në disa të rritur ose fëmijë, veçanërisht ata me alergji ose astmë, kjo ndodh rregullisht, duke çuar në presion të vazhdueshëm rreth hundës, rrjedhje hundësh, dhimbje koke, lodhje ose simptoma të tjera.

Ka metoda për kullimin e sinuseve në shtëpi, por duhet të dimë se jo çdo metodë është e sigurt apo efektive.

Thithja e sipërme me peshqir

Kura për të cilën të gjithë dimë – zieni një tenxhere me ujë, vendosni një peshqir mbi kokë, përkuleni mbi lëngun dhe lëreni avullin e ngrohtë të qetësojë dhe njomet pasazhet e sinuseve, të pastrojë sinuset e bllokuara dhe të na ndihmojë të ndihemi më mirë. Megjithatë, hulumtimet kanë treguar se ky trajtim i njohur në fakt nuk është shumë efektiv dhe nëse nuk tregohemi të kujdesshëm, mund të shkaktojë pasoja të padëshiruara. Por nëse akoma vendosni të përdorni këtë metodë, më e rëndësishmja është të prisni që uji të ftohet pak dhe të mos afroheni shumë me fytyrën sepse mund të digjeni.

Kjo është veçanërisht e rrezikshme për fëmijët. Shtatë raste u dokumentuan gjatë një periudhe gjashtëmujore në të cilat fëmijët pësuan djegie, zakonisht në fytyrë, nga të qenit shumë afër ujit të nxehtë.

Për shkak të këtij rreziku, mjekët dhe prindërit këshillohen që të mos e përdorin këtë metodë kur bëhet fjalë për fëmijët e tyre, përveç nëse fëmijët mbikëqyren nga afër gjatë gjithë procedurës.

Mos gëlltisni ose vendosni vajra esencialë në hundë

Vajrat esencialë, veçanërisht vaji i eukaliptit, mund të na ndihmojnë të marrim frymë më lehtë kur kemi sinusit, megjithëse revista mjekësore BMJ arriti në përfundimin se ka mungesë të provave shkencore për efektivitetin e vajit. Eukalipt mund të stimulojë një ndjesi ftohjeje në hundë, e cila, nga ana tjetër, mund të krijojë një ndjesi të qarkullimit të përmirësuar të ajrit. Për të tjerët, thithja e aromës relaksuese të jaseminit ose livandës kur ndihen të dëshpëruar është shumë më mirë. Cilado qoftë preferenca juaj, mos vendosni kurrë vajra esencialë në vrimat e hundës. Shumica e vajrave esencialë janë shumë të fortë për t’u aplikuar drejtpërdrejt në lëkurë, e lëre më në indet e ndjeshme të hundës.

– I këshilloj pacientët të mos zgjedhin tonik dhe të mos e fusin në hundë. Në vend të kësaj, rekomandohet të shtoni disa pika në ujë të ngrohtë. Mund të vendosni një ose dy pika në një top pambuku dhe të nuhasni ose të përdorni një shpërndarës të veçantë. Ekzistojnë gjithashtu disa prova të bazuara në kërkime se marrja e vajrave esenciale si një dozë orale (sipas udhëzimeve) mund të zvogëlojë simptomat e ftohjes, thotë Anthony Del Signor, MD, asistent profesor i otorinolaringologjisë në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Nju Jork.

Mos përdorni ujin e rubinetit për ujitje të hundës

Ujitja e hundës me kripë është një mënyrë efektive për të trajtuar sinusitin. Disa studime kanë zbuluar se gargara përmirëson simptomat. Por është thelbësore që të përdorni ose ujë të distiluar ose ujë të zier që është ftohur në mënyrë që uji të sterilizohet. Mos përdorni ujë direkt nga rubineti. Kjo është shumë e rëndësishme sepse uji i rubinetit mund të futë parazitë të dëmshëm në sinuset tuaja.

Foshnjave nuk duhet t’u jepet kurrë mjaltë për shkak të kongjestionit të sinusit ose simptomave të tjera

– Për fëmijët mbi një vjeç dhe të rriturit, mjalti i përzier me limon dhe ujë të ngrohtë është efektiv për qetësimin e dhimbjes së fytit, që shpesh shoqëron rrjedhjen e hundës – theksoi Dr. Barbara. Rolnick, një pediatër në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias.

Studimet kanë treguar gjithashtu se mjalti ndihmon në luftimin e baktereve në trup. Por, mjalti nuk duhet t’u jepet kurrë foshnjave nën një vjeç, paralajmëron Akademia Amerikane e Pediatrisë. Ekspertët paralajmërojnë se mjalti mund të jetë burim i sporeve të rralla por të rrezikshme që mund të çojnë në botulizëm tek fëmijët e kësaj moshe.

Simptomat e zgjatura të infeksionit të sinusit kërkojnë këshilla mjekësore

Nëse simptomat e sinusitit ju ose të fëmijës suaj zgjasin më shumë se një javë, konsultohuni me mjekun tuaj. Ju gjithashtu duhet të flisni me mjekun tuaj nëse simptomat tuaja janë të rënda ose përkeqësohen papritur.