Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

​Kurti kujton viktimat civile të Korishës në kurthin e vdekjes nga forcat serbe

 
   

Më 13 maj 1999 në Korishë të Prizrenit, forcat e pushtuesit serb kryen masakër mbi popullsinë civile të pafajshme duke vrarë 77 civilë shqiptarë, prej tyre 14 fëmijë.

Në 25-vjetorin e kësaj masakre, kryeministri Albin Kurti tha se vrasjet pa dallim moshe e gjinie janë dëshmi e gjenocidit që Serbia kreu gjatë luftës në Kosovë.

“Në Ditën e Martirëve të Korishës, kujtojmë civilët shqiptarë nga Korisha dhe fshatrat Bllacë, Budakovë, Greikoc, Reshtan, Mushtisht e Maçitevë, të vrarë në maj 1999. Përkujtojmë viktimat civile që ishin futur në kurthin e vdekjes prej forcave serbe.

Lavdi martirëve të Korishës! Lavdi secilës jetë të sakrifikuar në rrugën tonë për liri”, ka shkruar Kurti në Facebook.