Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Shëndetësia

Përfitimet që i sjell pirja e ujit me stomakun bosh

Është një teknikë shumë e përhapur në Japoni pirja e ujit me stomakun bosh menjëherë sapo zgjohesh nga gjumi çdo mëngjes.

Mbi të gjitha shkencëtarët i kanë vërtetuar vlerat e tij.

Kjo teknikë ka rezultuar e suksesshme në Japoni për sëmundje nga më të ndryshmet.

Dhimbje koke, për organizmin e zemrës, dhimbje të trupit , artritin, rrahje të shpejta të zemrës, epilepsia, dhjamë të tepërt, azma, bronkiti, menengjiti, vjellje, gastriti, diarea, diabeti, kapsllëku, të gjitha sëmundjet e syrit, kanceri, çrregullimet menstruale, sëmundje të veshit, hundës dhe fytit.

Metodat e trajtimit:

-Kur ngrihesh në mëngjes pasi të lash dhëmbët pi 4 gota uji 160 ml.

-Laje dhe pastroje gojën por mos ha gjë për të paktën 45 minuta.

-Pas 45 minutash mund të hash dhe të pish normalisht.

-Pas 15 minutash mëngjes, drekë ose darkë mos ha asnjë gjë për të paktën 2 orë.

-Ata që janë të vjetër ose të sëmurë dhe nuk mund të pinë dot 4 gota uji mund ta fillojnë në sasi më të vogla duke e rritur gradualisht sasinë e ujit.

-Metoda e sipërme mund të shërojë sëmundjet në mënyrë që gjithsecili prej nesh mund të jetoje një jetë të shëndetshme.

Lista e mëposhtme jep numrin e ditëve që duhet vazhduar kjo kurë në mënyrë që të shërojë, kontrollojë ose reduktojë efektet e sëmundjes:

-Tensioni i lartë i gjakut: 30 ditë

-Probleme gastrike: 10 ditë

-Diabeti: 30 ditë

-Kapsllëku: 10 ditë

-Kanceri: 180 ditë

-Tuberkulozi: 90 ditë

-Personat që vuajnë nga artriti duhet ta ndjekin këtë kurë vetëm për 3 ditët e para të javës së parë dhe më pas javën e dytë çdo ditë.

Ky trajtim nuk ka asnjë efekt anësor por sidoqoftë në fillim të këtij trajtimi mund t’ju nevojitet të urinoni më shpesh se zakonisht.

Është më mirë që të vazhdoni këtë rutine rregullisht dhe të qëndroni të shëndetshëm dhe aktiv duke pirë ujë.

Kinezët dhe japonezët pinë çaj të nxehtë me ushqimin.

Mbase të shijon më shume një gotë uji  i ftohtë mbas ushqimit por uji i ftohte i kthen yndyrat që sapo keni konsumuar në të ngurta duke ngadalësuar procesin e tretjes.