Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Presidenca i reagon sërish Qeverisë: Veprime të tilla janë kundër frymës së bashkëpunimit dhe nuk e ndihmojnë Kosovën

Presidenca e Kosovës, ka vazhduar përplasjet në distancë me Qeverinë e Kosovës. Kësaj here presidenca i ka reaguar Donika Gërvallës duke i gjetur edhe gabime në data.

Bekim Kupina, ka thënë se Qeveria dhe MPJD nuk kanë treguar koordinim e bashkëpunim me presidenten Vjosa Osmani.

Sipas tyre kjo nuk e ndihmon Kosovën.

Në prononcim theksohet se Presidentja po vazhdon angazhimin që sa më parë të mbahet një seancë për anëtarësim të Kosovës në KiE.

“Konkretizimi i zotimeve të 22 marsit 2024 (e jo të prillit, siç thuhet nga MPJD-ja) mund të bëhet vetëm pas pajtimit në mes të tre krerëve të institucioneve, gjë që nuk ka ndodhur. Veprime të tilla janë kundër frymës së bashkëpunimit ndërinstitucional dhe nuk e ndihmojnë Kosovën. Prandaj në mënyrë që Kosova të ecë suksesshëm drejt KiE, është me rëndësi që veprimet shtetërore të koordinohen paraprakisht edhe brenda institucioneve, por edhe me aleatët të cilët po e përkrahin anëtarësimin e Kosovës. Siç e potencova edhe më herët, Presidentja po vazhdon angazhimin që sa më parë të mbahet një seancë për anëtarësim të Kosovës në KiE”, ka thënë Kupina në një prononcim për “Debat Plus”.