Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Putin e quan tradhti rebelimin e armatosur nga shefi mercenar

Presidenti rus, Vladimir Putin, u zotua të shtunën të mbrojë vendin nga një rebelim i armatosur i shpallur nga shefi mercenar Yevgeny Prigozhin, të cilin Putin e quajti një “thikë pas shpine” për Rusinë.

“Të gjithë ata që përgatitën rebelimin do të vuajnë dënimin e pashmangshëm. Forcat e armatosura dhe agjencitë e tjera qeveritare kanë marrë urdhrat e nevojshëm”, tha Putin në një fjalim televiziv drejtuar kombit.

Prigozhin, pronar i kontraktorit ushtarak privat Wagner, konfirmoi të shtunën në mëngjes se ai dhe trupat e tij arritën në një qytet kyç rus pasi kaluan kufirin nga Ukraina.

Prigozhin postoi një video të tij në Rostov-on-Don në selinë ushtarake ruse që mbikëqyr luftimet në Ukrainë. Ai pretendoi se forcat e tij kishin objekte ushtarake në qytet nën kontrollin e tyre, duke përfshirë fushën ajrore. Video të tjera të postuara në mediat sociale tregonin automjete ushtarake, duke përfshirë tanke, në rrugët jashtë.

Putin e dënoi rebelimin në një kohë kur Rusia po “luftonte betejën më të ashpër për të ardhmen e saj” me luftën e saj në Ukrainë. “E gjithë makina ushtarake, ekonomike dhe informative e Perëndimit është drejtuar kundër nesh”, tha Putin.

Prigozhin tha se forcat e tij nuk u përballën me rezistencë nga rekrutët e rinj në pikat e kontrollit ndërsa ata kaluan në Rusi nga Ukraina, duke thënë se trupat e tij “nuk po luftojnë kundër fëmijëve”.

“Por ne do të shkatërrojmë këdo që na pengon,” tha ai në një nga një seri regjistrimesh video dhe audio të zemëruara të postuara në mediat sociale duke filluar nga e premtja vonë. “Ne po ecim përpara dhe do të shkojmë deri në fund”.

Shërbimet e sigurisë ruse i ishin përgjigjur deklaratës së Prigozhin për një rebelim të armatosur duke kërkuar arrestimin e tij. Në shenjë se sa seriozisht e mori Kremlini kërcënimin, autoritetet shpallën një “regjim kundër terrorizmit” në Moskë dhe rrethinat e saj, duke lejuar liri të kufizuara dhe duke rritur sigurinë në kryeqytet./teve1.info/

 

Tags: