Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

“Sytë, gojën dhe veshët e mbyllur”, Albulena Haxhiu i bën karikaturë KFOR’it

 
   

Albulena Haxhiu, ministre e Drejtësisë, ka shpërndarë një karikaturë, e cila e kritikon KFOR-in për reagimin e saj kundrejt kidnapimit të tre policëve të Kosovës nga Serbia.

Ajo nuk ka shkruar asnjë shkronjë si komentim, por vetëm ka shpërndarë në ‘story’ këtë karikaturë.

Ky reagim vjen një ditë pasi misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë më 15 qershor se nuk ka qenë në zonën ku ka ndodhur arrestimi i tre zyrtarëve policorë të Kosovës nga forcat serbe një ditë më parë.

“KFOR-i e ka dërguar një ekip në zonë dhe është në kontakt me përfaqësuesit e institucioneve në Kosovë, dhe me autoritetet e Serbisë”.

Përmes një komunikate për media, KFOR-i ka thënë se është në kontakt të ngushtë edhe më misionin e Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë, EULEX.

“Ne u bëjmë thirrje palëve që t’i ulin menjëherë tensionet dhe të përmbahen nga veprimet e njëanshme, të cilat mund të çojnë në përshkallëzim të mëtejmë”.

Kosova e konsideron arrestimin e tre zyrtarëve policorë si kidnapim nga autoritetet e Serbisë në territorin e Kosovës.

Sipas Policisë së Kosovës, zyrtarët policorë janë arrestuar në Tresave/Bare që gjendet në komunën e Leposaviqit, brenda territorit të Kosovës.

Beogradi, në anën tjetër, deklaron se nuk bëhet fjalë për kidnapim, por për arrestim të policëve në territorin serb.