Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Të paktën 4 të vdekur dhe 6 të plagosur në sulmin me raketa të Iranit në Irakun verior

Të paktën “katër civilë” u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën në Kurdistanin irakian në sulmet me raketa të Gardës Revolucionare të Iranit mbrëmë, njoftuan autoritetet e rajonit autonom në orët e para të mëngjesit.

“Garda Revolucionare e Iranit gjuajti raketa balistike në zonat civile në Arbil, duke vrarë katër civilë dhe duke plagosur gjashtë të tjerë”, tha Këshilli i Sigurimit i Kurdistanit.

Pak kohë më parë, fraksioni politik në pushtet në Erbil, Partia Demokratike e Kurdistanit (KDP), njoftoi vdekjen e civilëve, duke përfshirë një biznesmen të pasurive të patundshme dhe anëtarët e familjes së tij.

Garda Revoluciona e e Iranit njoftoi se ata kishin nisur sulme me raketa balistike kundër qendrave të spiunazhit dhe “vendeve të grumbullimit të grupeve terroriste anti-iraniane” pranë Arbilit në Irakun verior, duke pretenduar se kishin shkatërruar “selinë e spiunazhit të Mosadit izraelit në Kurdistanin irakian”, sipas agjencia Fars news.

“Garda identifikoi dhe shkatërroi zonat e grumbullimit të komandantëve dhe vendndodhjet e tjera me raketa balistike në përgjigje të mizorive të fundit terroriste në Iran”, thuhet në të njëjtën deklaratë.

Objektivat e sulmit, sipas Gardës Revolucionare, ishin gjithashtu pozicione të grupit xhihadist të Shtetit Islamik, i cili mori përgjegjësinë për bombardimin e 3 janarit në qytetin iranian të Kermanit që vrau afro 100 njerëz gjatë një ceremonie në kujtim të gjeneralit Qassem Soleimani.

Sulmet me raketa në Irak nuk goditën objektet amerikane

Sulmet me raketa në Kurdistanin irakian nuk goditën objektet amerikane dhe nuk u raportuan viktima amerikane, thanë dy zyrtarë të qeverisë amerikane për agjencinë e lajmeve Reuters.

Garda Revolucionare më herët njoftoi se kishin nisur sulmet me raketa balistike pranë Arbilit në Irakun verior si hakmarrje për sulmin në Kerman.

Zyrtarët në administratën e Presidentit Joe Biden nuk pranuan të komentojnë më tej.

Shpërthime u dëgjuan në një zonë rreth 40 kilometra në verilindje të Arbilit, në rajonin gjysmë autonom të Kurdistanit të Irakut, sipas burimeve në zonë. Kjo zonë është shtëpia e një konsullate amerikane dhe rezidenca janë gjithashtu të vendosura.