Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Të paktën 60 emigrantë dyshohet se kanë humbur jetën në katastrofën e anijes së Kepit të Verdës

Të paktën 60 emigrantë supozohen të vdekur pas një fatkeqësie me varkë në Cape Verde, Afrika Perëndimore, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM).

Gjithsej 101 persona ishin në bordin e varkës në atë kohë, tha IOM për CNN të enjten, me 38 persona, përfshirë katër fëmijë, të shpëtuar.

Shtatë persona janë konfirmuar të vdekur dhe 56 të zhdukur. Ata të zhdukur në det supozohen të vdekur, sipas IOM-it, duke bërë një numër të përllogaritur të vdekjeve prej 63.

“Ne jemi ende të paqarta për rrethanat e asaj që ndodhi me varkën, por ngecja në det për këtë periudhë të zgjatur kohore paraqet rreziqe të rënda përveç mbytjes”, tha zëdhënësja e IOM-it, Safa Msehli duke shtuar se kjo përfshin rrezikun e hipotermisë dhe dehidratim.

Është e paqartë nëse emigrantët synonin të arrinin në Cape Verde si destinacionin e tyre përfundimtar, apo nëse po shkonin për në Ishujt Kanarie, një arkipelag tjetër rreth 1500 kilometra në veri.

Ishujt Kanarie janë pjesë e Spanjës dhe vitet e fundit janë bërë një destinacion gjithnjë e më popullor për migrantët nga Afrika Perëndimore që përpiqen të arrijnë Evropën.

Gjithsej 9,864 emigrantë kanë mbërritur me anije në Ishujt Kanarie këtë vit deri më 15 gusht, një rënie prej 4.7% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, njoftoi ministria e brendshme e Spanjës.