Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Temperaturat ekstreme, OKB bën paralajmërimin e frikshëm: Vala e të nxehtit në Evropë mund të vazhdojë deri në…

Organizata Botërore Meteorologjike, një agjenci e specializuar e Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se vala e të nxehtit që prek Mesdheun parashikohet të intensifikohet nga mesi i kësaj jave (e mërkurë 19 korrik) dhe mund të vazhdojë edhe muajin e ardhshëm në disa pjesë të Evropës.

Qershori pa temperaturën mesatare globale më të ngrohtë në rekord, e cila vazhdoi deri në korrik, sipas shifrave paraprake.

Maksimumi i ditës do të arrijë shpesh mbi 35-40 °C në shumë vende, në Lindjen e Mesme dhe në Turqinë juglindore lokalisht deri në 45 °C. Një vazhdim i mëtejshëm në gusht ka të ngjarë. Ekziston një rrezik në rritje i nxehtësisë dhe zjarreve në pyje, tha Climate Watch Advisory.

Shërbimi meteorologjik shtetëror spanjoll AEMET paralajmëroi për temperatura midis 42 ° Celsius dhe 44 ° C dhe lëshoi ??alarme të kuqe të nivelit të lartë për disa pjesë të brendshme të vendit dhe Ishujt Balearik.

Shërbimi Meteorologjik Kombëtar i Italisë lëshoi ??gjithashtu alarme të kuqe për nxehtësinë ekstreme në Italinë jugore, Siçili dhe Sardenjë, me temperatura shumë mbi 40°C. Në alarm të kuq janë edhe pjesë të Ballkanit.

I nxehti parashikohet të intensifikohet nga mesi i javës (19 korrik) në pjesë të Mesdheut, përfshirë Greqinë dhe Turqinë.

Shërbimi i Menaxhimit të Emergjencave të BE-së Copernicus paralajmëroi për një rrezik “shumë ekstrem” të zjarreve në pjesë të Spanjës, në Sardenjë dhe Siçili (Itali) dhe pjesë të Greqisë më 17 korrik.

Temperaturat e sipërfaqes së detit (SST) të Detit Mesdhe do të jenë jashtëzakonisht të larta gjatë ditëve dhe javëve në vijim, duke kaluar 30 °C në disa pjesë dhe më shumë se 4 °C mbi mesataren në një pjesë të madhe të Mesdheut perëndimor.

Ndërkohë, reshjet e mëdha kanë shkaktuar përmbytje shkatërruese dhe humbje jetësh në disa vende, përfshirë Republikën e Koresë, Japoninë dhe SHBA-në verilindore.

“Moti ekstrem – një dukuri gjithnjë e më e shpeshtë në klimën tonë të ngrohjes – po ka një ndikim të madh në shëndetin e njeriut, ekosistemet, ekonomitë, bujqësinë, energjinë dhe furnizimet me ujë. Kjo nënvizon urgjencën në rritje të reduktimit të emetimeve të gazeve serrë sa më shpejt dhe sa më thellë të jetë e mundur,” tha Sekretari i Përgjithshëm i WMO Prof. Petteri Taalas.

“Përveç kësaj, ne duhet të shtojmë përpjekjet për të ndihmuar shoqërinë të përshtatet me atë që fatkeqësisht po bëhet normalja e re. Komuniteti i WMO po ofron parashikime dhe paralajmërime për të mbrojtur jetët dhe mjetet e jetesës ndërsa ne përpiqemi të arrijmë qëllimin tonë të Paralajmërimeve të Hershme për të Gjithë,” tha Prof. Taalas.