Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Zhvillimet në Rusi, reagon Zelensky: Lavdi Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se asnjë gënjeshtër nuk mund të fshehë kaosin në të cilin është Rusia, duke shtuar se rebelimi i Wagnerit tregoi dobësi në shkallë të plotë në vend.

Duke postuar në Twitter, Zelensky shkroi: “Kushdo që zgjedh rrugën e së keqes shkatërron veten. Kush dërgon kolona trupash për të shkatërruar jetën e një vendi tjetër, kush terrorizon me raketa dhe kur ato rrëzohen, poshtëron veten për të marrë dronët Shahed, i cili përçmon njerëzit dhe çon qindra mijëra njerëz në luftë, në mënyrë që përfundimisht të barrikadojë veten në rajonin e Moskës nga ata që ai vetë i armatosi”.

“Për një kohë të gjatë, Rusia përdori propagandën për të maskuar dobësinë e saj dhe marrëzinë e qeverisë së saj. Dhe tani ka aq shumë kaos sa asnjë gënjeshtër nuk mund ta fshehë atë. Dhe e gjithë kjo është një person, i cili përsëri dhe përsëri frikëson nga viti 1917, megjithëse ai nuk mund të rezultojë në asgjë tjetër përveç kësaj. Dobësia e Rusisë është e dukshme. Dobësi në shkallë të plotë. Dhe sa më gjatë që Rusia të mbajë trupat dhe mercenarët e saj në tokën tonë, aq më shumë kaos, dhimbje dhe probleme do të ketë për veten më vonë. Është gjithashtu e qartë. Ukraina është në gjendje të mbrojë Evropën nga përhapja e së keqes dhe kaosit rus. Ne ruajmë qëndrueshmërinë, unitetin dhe forcën tonë. Të gjithë komandantët tanë, të gjithë ushtarët tanë e dinë se çfarë të bëjnë. Lavdi Ukrainës!”, ka shkruar Zelensky.