Lajme

A duhet të fillojmë të prodhojmë dronë lufte dhe trajnojmë njerëz? Flet Hyseni

      Njohësi i teknologjisë Enis Hyseni ka bërë një thirrje të hapur për trajnimin e dronistëve të rinj. Hyseni i ftuar në emisionin Ora Shtatë, mes tjerash ka folur në lidhje me këtë nismë dhe çka e ka shtyrë deri te kjo ide. Ai duke përmendur luftën në Ukrainë, tregoi si droni e ka ndryshuar tërësisht terrenin ushtarak “E dini që lufta në Ukrainë është që dy…
Read more
Lajme

Kalon në senacë të mbyllur procesi gjyqësor për rastin e vrasjes së 18-vjeçarit, Lulzim Fejzullahu

Po mbahet seanca gjyqësore për 18-vjeçarin, Lulzim Fejzullahu i cili u rrah për vdekje nga dy të mitur më 14 janar. Por ka kaluar në senacë të mbyllur procesi gjyqësor i rastit të vrasjes së 18-vjeçarit. Më 1 prill, Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë ndaj dy të dyshuarve për vrasjen e Fejzullahut.Dy të dyshuarve u është ngarkuar vepra penale “Vrasje e…
Read more
Shëndetësia

Si ndikon stresi te flokët? Si të përballeni me rënien e tyre

Si ndikon stresi në rënien e flokëve dhe si ta përballoni procesin Të gjithë e dimë që stresi është faktor i pamohueshëm në jetën e njerëzve, që ndikon në shumë aspekte nga shëndeti mendor, tek ai fizik, por njëherësh edhe te rënia e flokëve. Kur bëhet fjalë për këtë të fundit, stresi është shkaku i dytë më i madh që çon në rënien e flokëve, pas faktorit…
Read more
Lajme

Gratë sulmohen fizikisht edhe në ditën e Bajramit, arrestohen pesë të dyshuar

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka njoftuar për pesë raste të dhunës në familje që kanë ndodhur gjatë ditës së djeshme. Rastet kanë ndodhur në komunat Podujevë, Fushë Kosovë, Suharekë, Klinë e Gjakovë. Si pasojë janë arrestuar pesë persona. Rastet e plota sipas raportit të policisë: Podujevë / 10.04.2024 – 02:00. Ankuesja femër shtetase e huaj ka raportuar…
Read more