Lifestyle

Këmbë të fryra nga vapa – mënyrat më të mira si ta shmangni

Nëse ndjeni se ju fryhen këmbët sapo afrohet stina e nxehtë e verës, nuk jeni të vetmit. Kjo është një simptomë shumë e përhapur, kryesisht tek gratë dhe vajzat. Fryrja e këmbëve dhe e duarve mund të shkaktohet nga një sërë arsyesh shëndetësore, por edhe nga faktorë të jashtëm që ndikojnë trupin. Ndjesia e gjymtyrve të rënda të cilat duket sikur do të marrin flakë…
Read more
Lajme

Kaos në Shqipëri, bie sistemi energjetik

Në ditën e temperaturave rekord, Tirana dhe shumë qytete të tjera në vend janë pa energji elektrike. Shumica e kryeqytetit nuk ka energji elektrike. Kjo ka sjellë jo pak probleme. Gazetarët e SYRI TV raportojnë probleme në trafik për shkak të fikjes së…
Lajme

Rasti për “Lëvizjen e braktisjes vullnetare të fesë islame” kalon në Prokurorinë Speciale

      Në tetor të vitit 2023, në Komunën e Deçanit, një grup individësh ishin mbledhur në një ndërtesë për të njoftuar se kishin themeluar një lëvizje me synime për “shqiptarizmin” dhe për “braktisjen vullnetare të fesë islame”. Prokuroria e Pejës hapi hetimet në lidhje me këtë ngjarje, por tani dosja është transferuar në Prokurorinë Speciale të Republikës…
Read more
Lajme

Ndahet nga jeta papritur në moshën 36-vjeçare blogerja e njohur

Blogerja Farah El Kadhi ka vdekur nga një atak në zemër në moshën 36 vjeçare. Ylli ishte duke shijuar pushimet në Maltë dhe ishte në një jaht kur u gjet trupi i saj pa ndjenja. Incidenti ndodhi më 17 qershor dhe ylli i lindur në Tunizi u dërgua me urgjencë në…
Lajme

KQZ-ja miraton ndryshimin e formatit të kabinave të votimit

      Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e mbajtur sot, ka marr vendim që të miratohen specifikat e kabinave, sidomos për personat me aftësi të kufizuara. Në këtë mbledhje, po ashtu u miratua vendimi për largimin e sprejit e që do të përdoren ngjyra matrikuluese gjatë zgjedhjeve të ardhshme. “Kemi marrë parasysh rekomandimet dhe të vëzhguesve ndërkombëtar dhe…
Read more
Lifestyle

Si të shmangni thinjat e parakohshme të flokut

Flokët thinjen kur trupi resht së prodhuari pigmentin melaninë që është përgjegjëse për ngjyrën e flokut. Bëhet fjalë për një proces natyral që shkon krah për krah me moshën. Tradita shqiptare i quan flokët e bardhë si shenjë fisnikërie. Por ata që i…
Lajme

KQZ-ja miraton ndryshimin e formatit të kabinave të votimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e mbajtur sot, ka marr vendim që të miratohen specifikat e kabinave, sidomos për personat me aftësi të kufizuara. Në këtë mbledhje, po ashtu u miratua vendimi për largimin e sprejit e që do të përdoren ngjyra…
Lajme

Projektligji për KPM-në kalon në seancë plenare për lexim të dytë, kërkohet të dërgohet dhe ai i Venecias

      Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal ka shqyrtuar Projektligjin për Komisionin e Pavarur për Media. Raporti i përbërë me 93 amendamente, është votuar me gjashtë vota pro, asnjë kundër e asnjë abstenim që të kalojë në seancë plenare për një lexim të dytë. Ndërkaq njëri nga anëtarët e këtij komisioni, Mergim Lushtaku ka…
Read more