Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

​Azemi, thirrje presidentes: Mos e dekretoni Ligjin e pagës minimale

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi i ka bërë thirrje sot presidentes Vjosa Osmani që mos ta dekretojë Ligjin e pagës minimale.

Përmes një komunikate për media, janë dhënë arsyetime se përse nuk duhet të dektretohet Ligji për pagën minimale.

“1. Nuk është përfill propozimi i KES gjegjësisht Neni 9 alineja 19

2. Nuk është përfill vendimi i komisionit te grupit parlamentar per buxhet dhe

financa, i cili i ka propozua Parlamentit të Kosovës, që paga minimale për vitin 2023 të jetë 450 eu, kurse për vitin 2024 të jetë 100 euro.

3. Paga minimale është kosto e 4 anëtarëve të të punësuarit, e kjo pagë shpesh nuk e mbulon as vet punëtorin.

4. Është paga më e ultë në rajon”, është bërë e ditur në komunikatë.

Më 13 qershor, Kuvendi i Kosovës ka miratuar Projektligjin për pagën minimale.