Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

BBC raporton për gjendjen në veri të Kosovës dhe sulmet ndaj KFOR-it

 
   

Media britanike, BBC ka raportuar për situatën në veri të Kosovës dhe sulmet ndaj misionit të NATO-s në vend, KFOR-it.

BBC raporton se policia dhe trupat e NATO-s u përleshën me protestuesit serbë në veri, ku ka pasur trazira për vendosjen e kryetarëve shqiptarë nëpër objekte komunale.

Gaz lotsjellës dhe granata trullosëse u përdorën për të penguar protestuesit në Zveçan, pasi ata u përpoqën të pushtonin një ndërtesë qeveritare, shkruan BBC.

Si BE ashtu edhe SHBA kanë kritikuar autoritetet kosovare për destabilizimin e situatës në veri dhe kanë paralajmëruar kundër çdo veprimi që mund të nxisë tensionet etnike atje.

Ushtria në gatishmërinë më të lartë

Trupat paqeruajtës nga Italia dhe Hungaria ishin në mesin e atyre që u lënduan në sulmet e dhunshme të fundit të hënën, ku tre prej tyre raportohet se kanë mbetur në gjendje të rëndë, thotë NATO, transmeton BBC.

Pesë persona janë arrestuar në lidhje me sulmet.

Presidenti serb Aleksander Vuçiq ka deklaruar se më shumë se 50 serbë kishin nevojë për trajtim spitalor dhe se edhe më shumë u plagosën.

Ndërkaq, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këmbënguli se forcat e sigurisë thjesht po siguronin që kryetarët e komunave të zgjedhur në mënyrë demokratike të mund të përfaqësonin votuesit e tyre.

Trupat e udhëhequra nga NATO në Zveçan fillimisht u përpoqën të ndanin protestuesit nga policia, por më vonë shpërndanë turmën duke përdorur mburoja dhe shkopinj, thekson BBC, teksa shtojnë se disa protestues hodhën gurë dhe kokteje molotovi mbi ushtarët.

NATO i quajti sulmet “krejtësisht të papranueshme”, duke qenë në një veprim që u tha të gjitha palëve “të përmbahen nga veprimet që nxisin më tepër tensionet dhe angazhohen në dialog”.

Vuçiq e vendosi ushtrinë në nivele më të larta të gatishmërisë luftarake në përgjigje të protestave të reja.

Ai i zhvendosi njësitë e ushtrisë afër kufirit të Kosovës të premten, pas përleshjeve të ngjashme.