Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Blinken: Ndihma ushtarake për Ukrainën do të sjellë një “ndryshim të vërtetë” në fushën e betejës

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u takua të martën në Kiev me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Blinken tha të martën se ndihma ushtarake amerikane në rrugën e saj për në Ukrainë do të sjellë një “ndryshim të vërtetë” në fushën e betejës, pasi kryediplomati bëri një vizitë të paparalajmëruar për të siguruar një aleat që po përballet me një situatë të ashpër, ofensivën e re ruse.

“Ne e dimë se kjo është një kohë sfiduese,” tha Blinken në kryeqytetin ukrainas ku u takua me Zelenskyy.

Por ai shtoi se ndihma ushtarake amerikane “do të bëjë një ndryshim të vërtetë kundër agresionit të vazhdueshëm rus në fushën e betejës”.

Vizita vjen më pak se një muaj pasi Kongresi miratoi një paketë ndihme të huaj të vonuar prej kohësh, që vendos mënjanë 60 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, pjesa më e madhe e së cilës do të shkojë drejt rimbushjes së artilerisë së varfëruar dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore. /AP/