Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Cikloni godet Indinë, të paktën dy të vdekur

Të paktën dy persona janë vrarë dhe 22 të tjerë janë plagosur pasi cikloni Biparjoy arriti në tokë në Indinë lindore pranë kufirit me Pakistanin.

Stuhia u dobësua pasi goditi bregdetin e shtetit Gujurat të enjten mbrëma, por ende po lëviz në të gjithë shtetin duke sjellë erëra dhe shira të fortë.

Ai ka shkulur pemë, ka shkulur shtyllat e energjisë elektrike dhe ka dëmtuar rrugë në disa rrethe, raporton CNN, transmeton teve1.info

Ende nuk dihet shkalla e plotë e dëmit, thonë autoritetet.

Mediat lokale raportuan se dy fermerë bagëtish në qytetin Bhavnagar – një baba dhe bir – u rrëmbyen teksa hynë në një luginë të përmbytur për të shpëtuar dhitë e tyre.

Asnjë vdekje tjetër e lidhur me ciklonet nuk është raportuar nga zyrtarët indianë.

Pakistani gjithashtu nuk ka raportuar ndonjë viktimë, por më shumë se 80,000 njerëz janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre përgjatë brezit bregdetar në Sindh.

Më shumë se 170,000 njerëz në të dy vendet u evakuuan nga rajonet e ulëta përpara mbërritjes së ciklonit.

Strehimore të improvizuara u ngritën gjithashtu në auditoret e shkollave dhe ndërtesat e tjera qeveritare në të dy vendet.

Cikloni Biparjoy, që do të thotë “katastrofë” në bengalisht, goditi për herë të parë qytetin port indian të Jakhau në Gujarat të enjten duke mbushur erëra deri në 125 km/h (78 mph).

Departamenti Meteorologjik i Indisë ka reduktuar që atëherë klasifikimin e stuhisë nga ‘shumë e rëndë’ në ‘e rëndë’.

Autoritetet thonë se reshjet e dendura të shiut pritet të vazhdojnë në zonën e Rajasthanit edhe dy ditët e ardhshme, ndërsa cikloni lëviz në veriperëndim.