Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Çmimet e grurit rriten pasi Rusia kërcënon anijet

Çmimet e grurit janë rritur ndjeshëm në tregjet globale pasi Rusia tha se do t’i trajtonte anijet që shkojnë drejt porteve të Ukrainës si objektiva të mundshëm ushtarakë.

Moska u tërhoq nga një marrëveshje e OKB-së të hënën që siguronte kalim të sigurt për dërgesat e grurit që kalonin Detin e Zi.

Për tre netët e fundit Rusia ka bombarduar objektet e grurit të Ukrainës në Odesa dhe qytete të tjera.

Moska paralajmëroi gjithashtu se nga e enjtja çdo anije që shkon atje do të shihej si në anën e “regjimit të Kievit”.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Adam Hodge sugjeroi se Rusia po planifikonte të godiste anijet civile dhe të fajësonte Ukrainën, raporton BBC.

Rusia kishte vendosur më shumë mina detare në afrimet drejt porteve të Ukrainës, tha ai, si pjesë e një përpjekjeje të koordinuar ruse për të justifikuar sulmin ndaj anijeve civile.

Kremlini nuk iu përgjigj menjëherë akuzave.

Çmimet e grurit në bursën evropiane u rritën me 8.2% të mërkurën nga një ditë më parë, në 253.75 € (220 £; 284 $) për ton, ndërsa çmimet e misrit u rritën me 5.4%.

Kontratat e së ardhmes së grurit në SHBA u rritën me 8.5% – rritja e tyre më e lartë ditore që pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia në shkurt të vitit 2022.

Më herët presidenti Vladimir Putin tha se do të kthehej menjëherë në marrëveshjen ndërkombëtare të grurit nëse kërkesat e tij plotësoheshin. Ato përfshijnë heqjen e sanksioneve mbi shitjet e grurit dhe plehrave ruse dhe rilidhjen e bankës bujqësore të Rusisë me një sistem global pagese.