Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Dodik për zgjedhjet lokale: Të shmanget ajo që ndodhi në veri të Kosovës

 
   

Udhëheqësi i Republikës Sërpska, Millorad Dodik ka njoftuar se partia e tij dhe partitë e tjera në koalicion do të marrin pjesë në hapat përgatitorë për zgjedhjet e organizuara që do të mbahen më 6 tetor 2024 në Bosnje e Hercegovinë.

Ai ka bërë një krahasim me zgjedhjet në veri të Kosovës duke thënë se dëshiron të shmanget ajo që ndodhi atje.

“Ne duam të shmangim atë që ndodhi në veri të Kosovës kur 3 për qind votuan dhe shpallën fitoren”, tha Dodik.

Dodik – aleat i Kremlinit – është në listën e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara, dhe shpesh ka nxitur tensionet etnike, si dhe ka kërcënuar me shkëputje të Republikës Sërpska prej Bosnje-Hercegovinës.