Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Shëndetësia

Këto ushqime ndihmojnë në uljen e kolesterolit

Trupi juaj natyrisht krijon kolesterol dhe ju keni nevojë për atë për të ndërtuar qeliza, tresni ushqimin, prodhoni hormone dhe gjeneroni Vitaminën D.

Problemi është se shumë nga Lipoproteinat me dendësi të ulët (LDL) ose kolesteroli “i keq” mund të shkaktojnë sëmundje koronare të zemrës dhe sulme në zemër. Ju mund të merrni shumë LDL nga ngrënia e ushqimit të gabuar, por edhe mund të vuani nga diabeti, sëmundja e mëlçisë dhe veshkave, një gjëndër tiroide dhe sëmundje të tjera të këqija.

Ju mund të merrni ilaçe për të ndihmuar në uljen e LDLs tuaj ose disa ushqime mund t’ju ndihmojnë të ulni nivelin e kolesterolit (dhe mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë).

Avokado

Një avokado në ditë mund të ulë nivelet e LDL. Ato janë të pasura me yndyrna dhe rrisin HDL ose kolesterolin e mirë. Përdorimi i avokados mund të ndihmojë LDL dhe trigliceridet (yndyrat e gjakut) të jenë më të ulëta. Përdorni avokadon në vend të majonezës, në krye të sandviçëve, ose në një sallatë me gjethe jeshile. Kthejeni në smoothies. Ashtu si kungulli i njomë, avokado mund të fshihet në çdo gjë dhe të ulë kolesterolin në të njëjtën kohë.

Bishtajoret

Fasule, bizele dhe thjerrëza mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit. Përdorni bishtajore në vend të kokrrave të rafinuara (miell të bardhë dhe oriz të bardhë) dhe mish. Fibrat, mineralet dhe proteinat me bazë bimore në bishtajore mund të ndihmojnë në uljen e LDL. Hani të paktën ½ filxhan në ditë.

Peshku

Peshku si ton, salmoni dhe sardelet kanë acide yndyrore omega-3. Yndyra të shëndetshme rrisin kolesterolin “e mirë” dhe inflamimin kronik më të ulët. Studimet tregojnë se ngrënia e peshkut yndyror rregullisht mund të parandalojë zhvillimin e tensionit të lartë dhe nivelet e ulëta “të mira” të kolesterolit. Gjithashtu ul rrezikun e goditjes në zemër me 27%.

Hudhra

Hudhra ka një histori të gjatë për të qenë të shëndetshëm! Hudhra ul presionin e gjakut dhe mund të ulë LDL dhe trigliceridet. Studiuesit sugjerojnë përdorimin e shtesave të hershme të hudhrave. Doza e rekomanduar është një ose dy thelpinj hudhër të papërpunuar, ose mund Ta merrni atë duke e përdorur në gatimet tuaja të përditshme.