Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

​Loja s’ka nisur akoma, Ali Ahmeti publikon “Deklaratën e përbashkët të partive shqiptare”

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) Ali Ahmeti publikoi “Deklaratën e përbashkët të partive politike shqiptare” i cili mban nënshkrimin e tij dhe liderëve të VLEN-it, respektivisht Arben Taravarit, Afrim Gashit, Bilall Kasamit dhe Izet Mexhitit.

Ahmeti tha se deklarata është firmosur më 4 dhjetor 2023, ndërsa ai vetë e ka firmosur më 7 janar të këtij viti.

“Ne partitë politike të nënshkruara më poshtë duke pasur situatën në të cilën ndodhet vendi ndjejmë detyrimin se jemi të vendosur që tani dhe në të ardhmen të bashkëpunojmë dhe bashkëqeverisim vetëm me ato parti politike që pranojnë të mbështesin ndryshimet kushtetuese për integrimin e vendit në BE”, thuhet në deklaratë.

Sikurse në ditën e zgjedhjeve, Ahmeti përsëriti frazën se vendit i duhet stabilitet dhe paqe.

“Lufta psikologjike dhe terrori që ushtrohet po ikën ky po ikën ai, sot iki unë, nesër Ziadini, pasnesër Menduhu, Skenderi, janë lufte psikologjike, terror mbi anëtarësinë, mos u dridhet qerpiku ne nuk jemi lidhur pas gradave dhe ofiqeve. Ne jemi në mision, i cili na nderon të gjithë neve të pranishëm dhe ata qindra- mijëra njerëz që na mbështesin. Prandaj ky dokument i nënshkruar është i deponuar, ne nënshkruesit e dimë se ku e kemi deponuar, çdo kontestim mbi këtë dokument është i pavërtetë dhe dëshmohet nga të gjithë aleatë dhe miqtë tanë që janë të interesuar që ky vend të ecë përpara, të mos vendnumërojë”, tha Ahmeti.

Ali Ahmeti në fund kishte edhe një mesazh: “Loja nuk ka filluar ende!”, raporton AlsatMk.

Ndryshe, deklarimet e Ahmetit vijnë pasi VMRO DPMNE, fituese e zgjedhjeve parlamentare të 8 majit dhe koalicioni shqiptar VLEN nisën negociatat për qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut.

Kryetari VMRO DPMNE, Hristian Mickoski, qëndroi sot rreth tri orë në zyrat e koalicionit VLEN, për të diskutuar për formimin e qeverisë, ku u prit nga Arben Taravari, Izet Mexhiti, Bilall Kasami dhe Afrim Gashi, raporton kp.

Mickoski, nuk dha detaje nëse është diskutuar për ndarjen e resorëve, apo ndryshimet kushtetuese, por paralajmëroi se opinioni do të informohet nëpërmjet komunikatës. Edhe nga koalicioni VLEN nuk dhanë detaje për takimin.

Kreu i VMRO-DPMNE-së dje ka mbajtur takim me përfaqësuesit e partive të koalicionit “Maqedonia e juaj”, me të cilët ka garuar në zgjedhjet parlamentare. Nënkryetari i partisë, Timço Mucunski dje në intervistën për Alsat tha se në takim është diskutuar për tri postulatet kryesore të qeverisë së ardhshme – zhvillimin ekonomik, sundimin e së drejtës dhe rrugën e integrimit të vendit në Bashkimin Evropian. Të njëjtat postulate, do të jenë pjesë e negociatave edhe me koalicionin VLEN.

Koalicioni Maqedonia e juaj – VMRO DPMNE ka fituar në zgjedhjet e parlamentare me 43.36 për qind, duke siguruar gjithsej 58 mandate. Fronti Evropian me BDI-në e Ali Ahmetit ka fituar 19 mandate, koalicioni tjetër shqiptar VLEN 13. LSDM 18 mandate, Partia politike e Majta 6 dhe Lëvizja Unë di – për Maqedoninë tonë 5.