Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Një foshnjë në mesin e shtatë të vrarëve nga sulmet ruse në Ukrainë

Një foshnjë vetëm 23 ditëshe, vëllai i saj 12-vjeçar dhe prindërit e tyre ishin në mesin e shtatë personave të vrarë nga predhat ruse në Ukrainën jugore të dielën.

Bomba goditën shtëpinë e tyre familjare në fshatin Shyroka Balka në Kherson, tha Ministri i Brendshëm Igor Klymenko.

Të vdekurit përfshinin gjithashtu një banor tjetër të fshatit dhe dy burra në Stanislav fqinj.

“Terroristët duhet të ndalohen. Ata duhet të ndalohen me forcë. Ata nuk kuptojnë asgjë tjetër”, tha Klymenko, raporton BBC.

Ministri ndau fotografi të pasojave të sulmit në Shyroka Balka, duke treguar kolona të zeza tymi që ngriheshin nga ndërtesat dhe trupat e disa prej të vdekurve të errësuar në mënyrë dixhitale.

Kherson ishte një nga katër rajonet në Ukrainë që presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se i kishte aneksuar vitin e kaluar.

Ushtria e Ukrainës rimori pjesën perëndimore të rajonit nëntorin e kaluar, por trupat ruse kanë vazhduar të bombardojnë zonën nga përtej lumit Dnipro.
Granatimet erdhën një ditë pasi Rusia akuzoi Ukrainën për “terrorizëm” për atë që tha se ishte një tentativë për sulm me raketa në Urën e Kerçit që lidh Rusinë kontinentale me gadishullin e Krimesë.

Ukraina nuk e ka konfirmuar sulmin, megjithëse presidenti Volodymr Zelensky ka thënë se ura përdoret si një rrugë furnizimi ushtarak dhe është një objektiv legjitim.

Tags: