Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Osmani: Institucionet kanë vullnet për tejkalimin e situatës aktuale në koordinim me aleatët

 
   

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka pritur të martën në takim lamtumirës ambasadorin jorezident të Kanadasë në Kosovë, Alan Bowman.

Sipas njoftimit të Presidencës, në takim Osmani falënderoi ambasadorin Bowman për angazhimin e tij në thellim të raporteve të shkëlqyera bilaterale në mes të Kosovës dhe Kandasë.

“Presidentja falënderoi ambasadorin Bowman edhe për mbështetjen e vazhduar përmes projekteve të ndryshme, në veçanti, mbështetjen për fuqizimin e grave dhe vajzave si dhe avancimin e Agjendës për Gratë, Paqen dhe Sigurinë”.

Presidentja Osmani ka vlerësuar lartë partneritetin dhe bashkëpunimin në rritje me Kanadanë, duke vënë theksin në vlerat e përbashkëta demokratike, për të cilat të dy shtetet janë të përkushtuara që t’i promovojnë anekënd botës.

Presidentja Osmani dhe ambasadori Bowman biseduan edhe për zhvillimet politike dhe të sigurisë në vend dhe rajon, me ç’rast Presidentja Osmani potencoi vullnetin e institucioneve për tejkalimin e situatës aktuale në koordinim me aleatët e Republikës.