Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Përmendet edhe anëtarësimi i Kosovës në KiE, media boshnjake: A do të arrijë Vuçiq të mashtrojë përsëri Perëndimin me vizitën që pati

 
   

Vizita e ministrit të Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në Beograd tërhoqi shumë vëmendjen e mediave dhe analistëve, duke ngritur pyetjen nëse presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të përpiqet edhe një herë të mashtrojë Perëndimin.

Vuçiq aktualisht po bën dy beteja në arenën ndërkombëtare, të parën që ka të bëjë me rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë që sigurisht e ka humbur, por të dytën me Kosovën dhe mbi të gjitha anëtarësimin e këtij vendi në Këshillin e Evropës, mesa duket e ka fituar.

Mediat në rajon bënë të ditur se pranimi i Kosovës në Këshillin e Evropës mund të shtyhet pas aktiviteteve të fundit diplomatike të ndërmarra nga Vuçiq, shkruan Klix.ba

Kështu, sipas Postës Shqiptare, Franca si anëtare e Këshillit të Evropës ka kërkuar që të shtyhet pranimi i Kosovës në atë organizatë për shkak se qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Kurti nuk ka ndërmarrë hapa drejt formimit të Komunitetit të Komunave Serbe. CMU), dhe këtij vendi iu bashkuan Gjermania dhe Italia.

Nuk është rastësi që një nga temat e vizitës së ministrit të Jashtëm të Ukrainës ishte integriteti territorial i të dy vendeve.

Të hënën, Kuleba u takua fillimisht me ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, më pas u takua me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, kryeministrin Millosh Vuçeviç dhe kryetaren e Kuvendit Ana Brnabiq.

Në bisedime u theksua se të dyja vendet këmbëngulin në respektimin e së drejtës ndërkombëtare dhe integritetit territorial të secilit shtet.

Në janar, në një konferencë në Tiranë, Vuçiq theksoi rëndësinë që Serbia të mbajë marrëdhënie të mira me Ukrainën, sepse ajo ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, e cila përndryshe, theksoi ai, do të çonte në ndryshimin e të paktën dy vendeve të tjera evropiane. pozicionin e tyre.

Edhe pse vetë mbështetja e Ukrainës nuk është për t’u refuzuar, Vuçiq do ta përdorë këtë vizitë për të zemëruar edhe një herë Perëndimin dhe, sipas shumëkujt, për ta mashtruar përsëri.

Një lloj konfirmimi për këtë është shkrimi i mediave në gjuhën gjermane, të cilët shkruajnë në kor për “shuplakën në fytyrë të Rusisë”. Kurier austriak shkruan se vizita në Kuleba “interpretohet si një sinjal i largimit të qeverisë serbe nga Rusia, aleati i saj i përjetshëm”.

Por do të ishte vërtet naive të supozohej se Vuçiç do të prishë papritur të gjitha lidhjet me Kremlinin. Aq më tepër që vetëm pak javë më parë u formua Qeveria e re e Serbisë, në të cilën ulen dy persona nga lista e zezë amerikane, të cilët janë në të pikërisht për shkak të lidhjeve të tyre me Kremlinin.

Aleksandar Vulin, një ish-oficer i inteligjencës i njohur për pikëpamjet e tij pro-ruse, për të cilat mori çmimin e duhur nga Kremlini, mban shoqëri me Nenad Popoviçin, themeluesin e Partisë Popullore Serbe euroskeptike, e cila prej vitesh konsiderohet si zëri. të Rusisë në skenën politike serbe.

Mediat ruse vërtet i kushtuan shumë vëmendje vizitës së Kuleba-s dhe Zelenska-s në Beograd, por të gjitha i qëndruan raportimit faktik dhe nuk u futën në pasojat dhe pasojat e mundshme që sjell.

Mbetet për t’u parë nëse Vuçiq do të arrijë të mashtrojë përsëri Perëndimin dhe të mbajë një ekuilibër midis interesave të ndryshme gjeopolitike. Por fakti është se Perëndimi lejon kërcimin në “dy dasma” dhe se ende nuk ka vija të kuqe të përcaktuara qartë dhe Vuçiq sigurisht që do të vazhdojë ta përdorë këtë me mençuri.