Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Pesë fëmijë në mesin e 17 të vrarëve nga një sulm ajror në Sudan

Shtatëmbëdhjetë persona në mesin e tyre pesë fëmijë, janë vrarë në një sulm ajror në kryeqytetin e Sudanit, Khartoum, thonë zyrtarët.

Njëzet e pesë shtëpi u shkatërruan të shtunën pas një sulmi në lagjen me popullsi të dendur Yarmouk, raporton BBC.

Ai erdhi një ditë pasi një gjeneral i lartë i ushtrisë kërcënoi se do të shtonte sulmet kundër Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake.
Luftimet midis ushtrisë sudaneze dhe RSF-së shpërthyen në mes të prillit si rezultat i një lufte të egër për pushtet brenda udhëheqjes ushtarake të vendit.

Në fillim të qershorit, RSF-ja pretendoi kontrollin e plotë të Yarmouk, një zonë e kryeqytetit që strehon një strukturë të prodhimit të armëve.

Shifrat e sakta mbi numrin e njerëzve të vrarë në luftime janë të vështira për t’u vendosur, por besohet se janë mbi 1000, duke përfshirë shumë civilë të kapur nga zjarri.

Rreth 2.2 milionë njerëz janë zhvendosur brenda vendit dhe më shumë se gjysmë milioni janë strehuar në vendet fqinje, sipas OKB-së.

Janë shpallur disa armëpushime për të lejuar njerëzit të shpëtojnë nga luftimet, por ato nuk janë respektuar.

Sulmi i fundit kishte në shënjestër civilët në zonat Mayo, Yarmouk dhe Mandela, sipas RSF. Ushtria nuk ka komentuar.

Dhjetëra mijëra civilë kanë ikur përtej kufirit në Çadin fqinj.

Mjekët dhe spitalet atje kanë qenë të stërngarkuar dhe duke luftuar për të përballuar.

Dhuna ka ringjallur gjithashtu një konflikt dy dekadash në rajonin perëndimor të Darfurit të Sudanit.

Tags: