Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Prigozhin “ndalon” lëvizjen e trupave drejt kryeqytetit rus

Udhëheqësi i mercenarëve të Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, ka rënë dakord që “të ndalojë” lëvizjen e trupave të tij drejt kryeqytetit rus, disa orë pasi ai nisi një kryengritje që përbënte kërcënimin më të madh për autoritetin e presidentit rus Vladimir Putin  dekada.

“Ne po i kthejmë kolonat tona dhe po kthehemi në drejtimin tjetër drejt kampeve tona fushore, në përputhje me planin,” tha ai në një mesazh në Telegram pasi forcat e tij pretenduan kontrollin e disa objekteve ushtarake dhe pasi ai dërgoi disa nga trupat e tij 

Njoftimi i tij të shtunën vjen pasi qeveria bjelloruse pretendoi se presidenti Alexander Lukashenko kishte arritur një marrëveshje me shefin e Wagner për të ndaluar marshimin e forcave të tij në Moskë.

“Këtë mëngjes, presidenti rus Vladimir Putin e informoi homologun e tij bjellorus mbi situatën në Rusinë jugore me kompaninë private ushtarake Wagner”, thuhet në deklaratë. “Krerët e shteteve ranë dakord për veprime të përbashkëta.