Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Rreth 100 persona të vdekur nga temperaturat e larta në Indi

Të paktën 96 njerëz vdiqën në dy nga shtetet më të populluara të Indisë gjatë disa ditëve të fundit, thanë zyrtarët të dielën, me një pjesë të vendit të lëkundur nga një valë e madhe e të nxehtit .

Vdekjet ndodhën në shtetin verior të Uttar Pradesh dhe Bihar lindor, ku autoritetet paralajmëruan banorët mbi 60 vjeç dhe të tjerë që vuanin nga sëmundje të ndryshme të qëndrojnë brenda gjatë ditës, shkruan AP.

Të gjitha viktimat në Uttar Pradesh, gjithsej 54, u raportuan në rrethin Ballia, rreth 300 kilometra (200 milje) në juglindje të Lucknow, kryeqyteti i shtetit. Autoritetet zbuluan se shumica e atyre që vdiqën ishin mbi 60 vjeç dhe kishin probleme shëndetësore paraekzistuese, të cilat mund të jenë përkeqësuar nga nxehtësia e fortë.

SK Yadav, një oficer mjekësor në Ballia, tha se në tre ditët e fundit, rreth 300 pacientë u pranuan në spitalin e rrethit për sëmundje të ndryshme të rënduara nga nxehtësia.

Për shkak të rëndesës së situatës, autoritetet anuluan aplikimet për leje të personelit mjekësor në Ballia dhe siguruan shtretër shtesë spitalor në repartin e urgjencës për të përballuar fluksin e pacientëve.

Zyrtarët thanë se shumica e pacientëve të pranuar janë të moshës 60 vjeç e lart, duke shfaqur simptoma të temperaturës së lartë, të vjella, diarre, vështirësi në frymëmarrje dhe probleme të lidhura me zemrën./teve1.info/ 

Tags: