Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

SHBA i kthen Italisë një sasi të madhe artefaktesh të vjedhura

Shtetet e Bashkuara kanë kthyer më shumë se 250 artefakte të lashta në Itali pasi policia zbuloi se ato ishin vjedhur.

Njësia e artit e forcës policore të Italisë zbuloi se sendet ishin grabitur dhe shitur muzeve amerikane dhe koleksionistëve privatë në vitet 1990.

Ndër artefaktet e çmuara përfshijnë enë, piktura dhe skulptura – disa deri në 3000 vjet të vjetra.

Disa nga mozaikët kapin vlerën e dhjetëra milionë eurove.

Artikulli më i vjetër daton në epokën Villanovan (1000 – 750 pes), ndërsa artefakte të tjera ishin nga qytetërimi etrusk (800 – 200 pes), Magna Graecia (750 – 400BC) dhe Roma Perandorake (27BC – 476AD), raporton BBC.

Shumica e artefakteve ishin vjedhur në vitet 1990, më pas u shitën përmes një serie tregtarësh me një përzgjedhje që me sa duket iu ofrua Koleksionit Menil, një muze në Hjuston, Teksas.

Ministria Italiane e Kulturës tha se artefaktet ishin të ekspozuara në koleksionin Menil , por një zëdhënës i muzeut e mohoi këtë dhe tha se ato nuk kishin qenë kurrë pjesë e koleksionit.

Zëdhënësi tha se muzeut i ishin ofruar artefaktet si dhuratë, por në vend të kësaj ia referoi donatorin ministrisë së kulturës të Italisë.