Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Shkëlzen Gashi për ndërkombëtarët: Duan ta poshtërojnë Kosovën, shpresoj që Qeveria nuk lëshon pe

Shkëlzen Gashi, aktivist, ka deklaruar në Pressing, të hënën se kërkesa që kryetarët shqiptarë në komunat veriore të Kosovës është “për ta poshtëruar” Kosovën.

Gashi këtë e argumenton se Qeveria është duke i mbrojtur interesat e Kosovës në këtë rrafsh – dhe i dha mbëshetje në këtë çështje.

Më tej, Gashi tha se interesi perëndimor është që Serbinë ta ketë brenda kontrollit, madje shton se ky qëllim ishte edhe gjatë ndërhyejes që vitit 1999.

”Ata kanë qëllim me fut Serbinë nën kontrollin e BE-së dhe SHBA-ve, atë qëllim e kanë pasur edhe në vitet 98/98, edhe ajo është një prej arsyejeve pse ata kanë ndërhy, prej arsyejeve kryesore, ndonëse ne abstraktojmë dhe merremi vetëm me arsyeje humanitare të ndërhyrjes në vitin 1999 Ata i kanë interesat e veta dhe ushtrojnë presion, por ne nuk duhet t’i nënshtrohemi atij presioni. Interesi i Kosovës nuk është me tërheqë policinë e as kryetarët me i detyru me kry funksionin e tyre në objekte alternative dhe kjo është poshtërim i Kosovës. Këtu jam plotësisht dakord me Qeverinë dhe kryeministrin që nuk po lëshon pe”, ka thënë Gashi.

Gashi, shtoi se politika është interes dhe duhet të shihet në këtë perspektivë, duke thënë se “Kosova duhet t’i mbrojë interesat e veta”. 

Related posts
Lajme

Ambasadori suedez në familjen e Liridonës: Përshëndes reagimin e shpejtë të Policisë dhe Prokurorisë së Kosovës

Lajme

Babai i Marigona Osmanit: Dardan Krivaça na kërcënoi nga burgu

Lajme

​Përfundon bastisja në argjendarinë në Prishtinë

Lajme

​Kryeministri Kurti mirëpriti përfaqësuesit e partive politike shqiptare të Luginës së Preshevës