Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Takimi për dinarin/ Gjinovci: Ose marrëveshje dhe Kosova hyn në KiE ose Albini e refuzon e kallë lojën krejt

 
   

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka konfirmuar se më 15 maj Kosova dhe Serbia do të zhvillojnë takimin e radhës për çështjen e ndalimit të përdorimit të dinarit serb në Kosovë.

Ky takim nuk është i pari, edhe sa takime janë mbajtuar para këtij dhe të gjitha kanë dështuar, duke mos u arrituar asnjë marrëveshje mes palëve.

Analisti Rron Gjionvci ka reagur ndaj këtij vendimi, duke ironizuar se këtë herë do të arrihet një marrëveshje e Kosova pranohet në KiE.

Sipas tij, mund të ndodhë edhe e kundërta, “ose Albini e refuzon e kallë lojën krejt”.

“Me 15 maj qenka thirrë një takim për dinarin. Këtu arrihet një marrëveshje dhe Kosova hin në Këshill të Evropës. Ose Albini e refuzon e kallë lojën krejt”, shkruan ai.