Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Ukraina: Raketat ruse të gjuajtura në vendin tonë gjatë natës kishin çipa të huaja

Raketat ruse të gjuajtura në Ukrainë gjatë natës janë ndërtuar duke përdorur çipa të huaja, sipas Andriy Yermak, kreu i Zyrës së Presidentit të Ukrainës.

“Këto raketa janë prodhuar nga rusët këtë vit. Ka rreth 30 çipa të huaj në Kh-101, të cilat u prodhuan në prill”, shkroi Yermak në Telegramin e tij të martën. “Ne mbledhim informacione, punojmë me partnerët tanë dhe komunikojmë rregullisht me ta. Qeveritë tona partnere po punojnë gjithashtu me prodhuesit dhe furnizuesit e çipave.”

“Tashmë janë vendosur kufizime, por sanksionet duhet të forcohen për të parandaluar Rusinë të marrë komponentë kritikë dhe të prodhojë raketa”, shtoi ai.

Rusia nisi një breshëri sulmesh me raketa në Lviv në Ukrainën perëndimore dhe rajone të tjera larg vijave të frontit, thanë zyrtarët, duke lënë  të paktën tre të vdekur .