Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

Von Cramon e akuzon Vuçiqin: Policët e Kosovës u morën si kriminelë lufte

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka akuzuar presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në lidhje me rrëmbimin e tre policëve të Kosovës, nga xhandarmëria e Serbisë.

Ajo tha, se këtë veprim e ka bërë presidenti i Serbisë, për ta devijuar vëmendjen nga kriza politike e brendshme dhe protestat kundër tij në Beograd.

“Çfarë bëjnë autokratët kur janë nën presion brenda vendit? Ata kërkojnë mënyra dhe mjete për të larguar vëmendjen nga problemet në shtëpi. Një rast klasik i kësaj duket të jetë incidenti i djeshëm në zonën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë ajo.

Tutje Von Cramon, tha se sipas informacioneve që i posedon policët e Kosovës, nuk kanë lëvizuar me veturat e tyre, por në këmbë deri në kufirin serb. Sipas saj është e paligjshme të hysh në territorin e Kosovës, me forcat speciale.

“Protestat e rrugës vendase të #Vuçiqit në #Beograd duket se janë një nga arsyet kryesore të trajtimit krejtësisht të tepruar dhe të papërshtatshëm të 3 rojeve kufitare nga #Kosova . Sipas informacioneve në dispozicion, zyrtarët e Policisë Kufitare të Kosovës nuk kanë lëvizur me veturat e tyre…”, ka thënë ajo

“…por me sa duket në këmbë në korridorin 1000 metra deri në kufirin serb. Edhe nëse ky operacion i nënshtrohet ligjërisht njoftimit, është e paligjshme të hysh në territorin e Kosovës me forcat speciale të policisë serbe dhe të lidhësh policët si kriminelë lufte, t’i çosh në Beograd… dhe arrestoni ata atje. Përgatitja për t’u bërë anëtare e #BE-së , duhet të ndjekë #Sundimin e Ligjit , duke respektuar integritetin e ligjin, respektoni marrëveshjet dhe lironi policët sa më shpejt. Në rrjedhën e një de-përshkallëzimi të mëtejshëm, ndalimi i njëanshëm i importit nga #Serbia i vendosur nga #Kosova gjithashtu duhet të hiqet”, ka vijuar ajo.

Ndryshe, policët e Kosovës që u rrëmbyen nga xhandarmëria serbe në territor të Kosovës, ende nuk janë liruar.