Ads: Merr BB VIP Falas me Premium 12 Mujore

Lajme

25 vjet nga masakra në Burgun e Dubravës

Sot, 25 vjet më parë, në Burgun e Dubravës ndodhi njëra prej masakrave më të mëdha në Kosovë nga regjimi i Sllobodan Millosheviq.

Masakra e Burgut të Dubravës është kryer prej 19 deri më 24 maj të vitit 1999.

Në këtë masakër u vranë 117 dhe u plagosën rreth 200 të burgosur shqiptarë.

Brenda këtij burgu gjendet një pllakë përkujtimore me emrat e të gjithë atyre që janë vrarë në këtë masakër, që konsiderohet si një nga masakrat më të mëdha të regjimit serb të kryer ndaj shqiptarëve, përderisa, ende nuk është dënuar askush.