Lajme

Zbardhet agjenda e zyrtarit kanadez që viziton Kosovën; në fokus paqja, siguria dhe dialogu Prishtinë-Beograd

      Ministrja e Jashtme e Kanadasë, Melanie Joly, ka njoftuar këtë të premte që sekretari parlamentar i kësaj ministrie, Robert Oliphant, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë midis datave 14-17 prill. Ai do të marrë pjesë në Forumin e Grave për Paqe dhe Siguri, ku do të ketë disa aktivitete dhe diskutime mbi thirrjet e zgjimit për ndryshimet e mjedisit të sigurisë në…
Read more
Lajme

Biden jep detaje për një sulm të ashpër nga Irani

Presidenti i SHBA Joe Biden pret që një sulm nga Irani do të ndodhë shumë shpejt u tha ai gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të premten. “Unë nuk dua të marr informacione të sigurta, por pritshmëria ime është më shpejt se më vonë,” tha Biden kur u pyet se sa i afërt ishte një sulm ndaj Izraelit, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”. I pyetur se cili është mesazhi i tij…
Read more
Lajme

Osmani për vrasjen e 21-vjeçarës: Sërish femicid, mjaft më me dënime qesharake

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka reaguar pas vrasjes së 21-vjeçares sot në Ferizaj nga ish-bashkëshorti i saj. Osmani e cilësoi rastin si femicid, e që sipas saj, ky rast është edh një përkujtim se këta vrasës, të cilët ajo i quajti mizor, mund të ndalen vetëm nëse rizgjohet shoqëria kundër këtij fenomeni. “Edhe një përkujtim se këta vrasës mizor të cilët ia kanë…
Read more
Aktuale

Vdes ikona e modës, Roberto Cavalli

Dizajneri Roberto Cavalli ka vdekur në Firence në moshën 83-vjeçare. Cavalli vinte nga një familje artistësh, pasi gjyshi i tij Giuseppe Rossi ishte një figurë udhëheqëse e lëvizjes Macchiaioli, me vepra të ekspozuara në Galerinë Uffizi në Firence. Cavalli…
Lajme

Serbia në fushatë kundër Kosovës në Këshillin e Evropës dhe kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë

Zyrtarë të qeverisë serbe thanë se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, u ka nisur të premten letër presidentit francez Emanuel Macron, kancelarit gjerman, Olaf Sholz dhe udhëheqësve të tjerë evropian për të kundërshtuar anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, megjithë thirrjet perëndimore për zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me…
Read more