Ads: Abonohu në Digitalb OTT 

Lajme

Cleverley: Qeveria e Kosovës të ndërmarrë hapa konkret për deeskalim në veri të Kosovës

 
   

Ministri i Jashtëm britanik, James Cleverley, pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Londër, ka deklaruar se është e nevojshme që qeveria e Kosovës të ndërmarrë hapa për deeskalimin dhe uljen e tensioneve në veri të Kosovës.

Cleverley theksoi gjatë takimit se është e nevojshme që Qeveria e Kosovës të sigurojë që kryetarët e katër komunave në veri të punojnë nga lokacione alternative, si dhe të largojë njësitë speciale të policisë nga ndërtesat komunale dhe të ndërmarrë hapa drejt zgjedhjeve të reja.

“Ministri i Punëve të Jashtme nënvizoi se Serbia dhe Kosova kanë përgjegjësi të veprojnë tani për të de-përshkallëzuar tensionet dhe për të shmangur veprimet apo retorikën e mëtejshme nxitëse. Ai përshëndeti lirimin e tre policëve të Kosovës të arrestuar nga forcat serbe të sigurisë më 14 qershor si një hap pozitiv përpara”, thuhet në njoftimin e Qeverisë së Britanisë së Madhe.

Kujtoi me zgjuarsi se Britania e Madhe ishte vendi i parë që njohu pavarësinë e Kosovës në vitin 2008.

“Siç ia kam bërë të qartë kryeministrit Kurti, tensionet e vazhdueshme vënë në rrezik përfitimet e fituara me vështirësi në Kosovë gjatë viteve të punës së përbashkët me Mbretërinë e Bashkuar dhe partnerët ndërkombëtarë”, tha Cleverley.

 
 
 
 
 

Related posts
Lajme

Mjeku i Al-Shifa-s: Që nga armëpushimi, asgjë nuk po vjen në spital

Lajme

Presidenca për procesin e Kryeprokurorit: Presim nga KPK të adresojë shkeljet procedurale në proces të ri për Kryeprokuror

Lajme

Këta janë 6 aktivistët e PSD-së që u arrestuan nga Policia

Lajme

Ngrihet aktakuzë ndaj një serbi, dyshohet për përfshirje në Masakrën e Dubravës